Veliki vodič: Potencijal je ogroman, no kako Hrvatska danas stoji sa solarnom energijom?
- Obnovljivi izvori - 19.06.2024.
Početkom 2024. godine, ukupni instalirani sunčani kapacitet u Hrvatskoj iznosio je 462,5 MW. Ova brojka odražava značajan rast sektora sunčeve energije u zemlji, s dodatnih 238,7 MW novih sunčanih kapaciteta instaliranih samo tijekom 2023. godine.
Hrvatska, sa svojim obiljem sunčeve svjetlosti i strateškim položajem, ima značajan potencijal za razvoj sunčeve energije. Do 2024. godine, zemlja je postigla zamjetan napredak u proširenju fotonaponskih instalacija, doprinoseći svojim ciljevima obnovljive energije i smanjujući ovisnost o uvozu energije.
Koliki je trenutni fotonaposki kapacitet Hrvatske?
Početkom 2024. godine, Hrvatska ima instaliranu snagu sunčane energije od približno 462,5 MW. Ovo predstavlja značajan porast u odnosu na prethodne godine, odražavajući predanost zemlje iskorištavanju sunčeve energije. Rast fotonaponskih instalacija dio je šire strategije povećanja udjela obnovljivih izvora u energetskom miksu, koji je 2022. godine iznosio 28% ukupne potrošnje energije.
Koje su najznačajnije nove fotonaponske elektrane?
Nekoliko značajnih sunčevih projekata nedavno je pokrenuto ili dovršeno. Solarna elektrana Promina, koju je u svibnju najavila tvrtka Acciona Energia, je najveća sunčana elektrana u Hrvatskoj s kapacitetom od 150 MW. Očekuje se da će zadovoljiti energetske potrebe oko 100.000 kućanstava.
Britanska tvrtka Hive Energy razvija tri sunčana postrojenja u Hrvatskoj s ukupnim kapacitetom od 66 MW. Ovi projekti nalaze se u Sisačko-moslavačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i očekuje se da će biti operativni do kraja 2024. godine.
Dodatni projekti uključuju sunčanu fotonaponsku elektranu snage 95 MW na kojoj rasi Hrvatska elektroprivreda, projekt od 62,5 MW tvrtke Neoen te projekte Rudine 1 i 2 ukupnog kapaciteta 54 MW tvrtke RP Global.
Vladine inicijative i politike
Hrvatska vlada bila je proaktivna u promicanju sunčeve energije kroz različite inicijative. 2022. godine, Hrvatski operator tržišta energije (HROTE) pokrenuo je obnovljivu aukciju od 638 MW, iako je bila podtražena, dodjeljivši samo 107 MW. 2024. godine objavljen je novi natječaj za 607 MW obnovljivih projekata, uključujući 450 MW sunčeve energije.
Ažurirani Nacionalni energetski i klimatski plan (NEKP) Hrvatske ima za cilj povećati udio obnovljivih izvora u finalnoj potrošnji energije na 42,5% do 2030. godine, s posebnim ciljevima za električnu energiju, grijanje, hlađenje i promet.
Izazovi i mogućnosti
Unatoč napretku, Hrvatska se suočava s nekoliko izazova u proširenju svojih sunčevih kapaciteta. Hrvatska je bila spora u izdavanju dozvola za kopnene vjetroelektrane i sunčane projekte u usporedbi s drugim zemljama EU, što je usporilo brži razvoj obnovljive energije. Zemlja i dalje uvozi značajan dio svoje energije, uključujući 32,5% svojih potreba za električnom energijom u 2021. godini. Povećanje domaćih sunčevih kapaciteta ključno je za smanjenje ove ovisnosti.
Budući izgledi
U budućnosti, Hrvatska ima ambiciozne planove za daljnje proširenje svojih sunčevih kapaciteta. Analitičari iz SolarPower Europe procjenjuju da Hrvatska ima potencijal za instalaciju do 7 GW sunčane energije do 2030. godine. Ovo bi značajno povećalo kapacitete obnovljive energije zemlje i doprinijelo njezinoj energetskoj neovisnosti. Integracija skladištenja energije i tehnologija Power-to-X, poput energije u vodik i amonijak, mogla bi povećati učinkovitost i pouzdanost sunčevih energetskih sustava u Hrvatskoj.
Put Hrvatske prema održivoj energetskoj budućnosti dobro je započet, sa značajnim ulaganjima u fotonaponske instalacije. Iako prepreke ostaju, strateške inicijative države i obilni sunčev potencijal dobro je pozicioniraju za postizanje ciljeva obnovljive energije. Postojeće fotonaponske instalacije svjedoče o predanosti Hrvatske čistoj energiji i njezinoj ulozi u globalnoj energetskoj tranziciji.