Ovo su velike opasnosti od “uradi sam” solarnih sustava
- Obnovljivi izvori - 23.08.2024.
Kraljevski nizozemski institut za standardizaciju (NEN) upozorio je nizozemske potrošače da ne postavljaju fotonaponske sustave na balkone ili krovove bez poduzimanja mjera opreza kako bi izbjegli rizike povezane s ovim “uradi sam” rješenjima. “Neispravno postavljanje ili povezivanje može dovesti do opasnih situacija”, rekli su iz agencije. “Solarne ploče mogu biti otpuhane ili propasti kroz krov, dok neispravno spajanje može uzrokovati požar.”
Što se tiče opterećenja vjetrom i nosivosti modula, NEN je objasnio da sustavi moraju biti pravilno otežani, bilo kamenjem za popločavanje ili plastičnim posudama napunjenim vodom. Potrebna težina ovisi o različitim čimbenicima, a priručnici za montažu često nemaju dovoljno informacija. Nadležno tijelo je objasnilo da se ovaj izračun treba napraviti prema nizozemskoj normi NEN 7250, koja opisuje primjenu solarnih energetskih sustava ili građevinskih elemenata s fotonaponskim ili toplinskim sustavima kao integriranih ili samostalnih komponenti vanjske konstrukcije zgrade.
“Za spremnike koje je potrebno napuniti vodom, postoji stvarni rizik da će voda s vremenom nestati isparavanjem ili curenjem. Također nije dobra ideja dodati puno težine kako solarni paneli ne bi propali kroz krov. NEN upozorava da čak i ako krov u početku može podnijeti sustav, snijeg ili obilne kiše mogu uzrokovati kolaps zbog kombinacije težine solarnih panela i nakupljene vode ili snijega. Iz udruge dodaju da balkonske fotonaponske sustave treba priključiti na opterećenje kuće sukladno normi koja regulira ugradnju, proširenje i prilagodbu niskonaponskih sustava.
“Fotonaponski balkonski sustavi moraju biti spojeni na zasebne završne strujne krugove kako bi zaštita od prekomjerne struje ostala učinkovita u svim okolnostima”, kaže tijelo. “Nije dopušteno spajanje pretvarača sa solarnim panelima u bilo koju utičnicu. Za spajanje solarnih modula mora se koristiti utičnica koja je spojena na vlastiti krajnji krug i ništa se drugo ne smije spojiti na tu utičnicu.”
Ako je perilica ili sušilica spojena na isti strujni krug kao i solarni paneli, prevelika struja bi mogla pregrijati žice i dovesti do požara, rekli su iz NEN. Također je utvrđeno da u priručnicima za instalaciju često nije jasno kako pravilno spojiti solarne ploče na pretvarač. “Neki priručnici i videozapisi s uputama čak sadrže pogreške”, navodi se. “Neispravno spajanje može dovesti do požara, na primjer ako utikači nisu ispravno spojeni.”
Agencija također upozorava da neki priručnici s uputama sugeriraju povezivanje više uređaja pomoću produžnih kabela, što može dovesti do preopterećenja i požara. “Ovi se rizici ne spominju ili se samo neadekvatno spominju”, kažu iz NEN-a.