Jednostavnom promjenom vjetroturbine bi mogle postati manje pogubne za šišmiše
- Obnovljivi izvori - 21.08.2024.
Australske operatere vjetroelektrana poziva se da prihvate jednostavnu mjeru koja se koristi u nekim državama i za koju znanstvenici kažu da bi mogla dramatično smanjiti broj šišmiša koje ubijaju turbine.
Povećanje brzine vjetra pri kojoj se turbine počnu okretati koristi se u nekim europskim zemljama i dijelovima SAD-a i Kanade, ali rijetko u velikom dijelu svijeta pa tako i u Australiji. Globalna studija objavljena u časopisu BioScience pokazala je da je to učinkovit način za ograničavanje smrti šišmiša.
Većina vjetroturbina “uključuje” se pri brzinama vjetra od oko 3 metra u sekundi i postižu najveću snagu između 10 i 15 m/s. Istraživači su otkrili da povećanje brzine kojom se turbine počinju okretati na 4,5 m/s smanjuje smrtnost šišmiša u prosjeku za 40 posto. Razlog za to je što mnogi kukci izbjegavaju letjeti pri višim brzinama vjetra, pa ih i predatori koji ih love ne slijede među među smrtonosne lopatice vjetroturbina.
Emma Bennett, ekologinja, poduzela je istraživanja ptica i šišmiša oko vjetroelektrana koje rade od 2005. Procijenila je smrtnost šišmiša u australskoj saveznoj državi Victoriji između 25.000 i 50.000 šišmiša godišnje. Rekla je da je bila zgoržena velikim brojem mrtvih šišmiša koje je skupljala i identificirala i bila je potaknuta pronaći rješenje. Bennett je vodila četveromjesečno ispitivanje na vjetroelektrani koja je podigla minimalnu brzinu vjetra za aktiviranje na 4,5 m/s, a rezultati su pokazali smanjenje smrtnosti šišmiša za 54 posto uz smanjenje proizvodnje struje od samo 0,16 posto.
Australazijsko društvo za šišmiše priopćilo je da podupire obnovljivu energiju, ali da je “broj šišmiša koje su ubile vjetroelektrane već neprihvatljivo visok i očekuje se da će se dalje povećavati kako se gradi više vjetroelektrana”.