Švicarci na referendumu odbili obavezu ugradnje solara na krovove

Vlada švicarskog kantona Uri mora u parlamentarnu proceduru ponovno uvesti uredbu o provedbi Zakona o energetici, donesenu krajem prošle godine. To je rezultat referenduma održanog proteklog vikenda, koji je iznenadio vanjske promatrače. Glasovanje je održanozajedno  s glasovanjem na razini cijele zemlje o mirovinskom sustavu i takozvanoj inicijativi za bioraznolikost, kao i još jednim kantonalnim glasovanjem o zakonu o izravnim porezima.

Na referendumu u Švicarskoj građani mogu glasovati retrogradno o odlukama koju su već donijele vlasti. U konkretnom slučaju referendumsko povjerenstvo pokrenulo je glasovanje na inicijativu udruge vlasnika stanova i stranaka FDP i SVP. U biti, nije se radilo o cijeloj uredbi, već o solarnoj obvezi sadržanoj u njoj. Prema njoj bi se na nove zgrade i zgrade koje se temeljno obnavljaju i koje imaju  tlocrtnu površinu od 100 četvornih metara ili više, morali ugrađivati  fotonaponski sustavi. Do sada je to bio slučaj samo od 300 četvornih metara naviše, pa to u pravilu nije bila obaveza za obiteljske kuće. Granicu od 100 četvornih metara, međutim, premašuje oko 60 posto novih obiteljskih kuća.

Na glasovanju u listopadu 2023. o potpunoj reviziji Zakona o energetici, a time i o strožim solarnim obvezama, 68,4 posto onih s pravom glasa glasalo je za. U studenom je Parlament usvojio novu energetsku uredbu s 50 glasova za i 4 protiv. Tada je amandman za ograničenje od 300 četvornih metara, koji je podnijelo nadležno povjerenstvo, tijesnom većinom odbijen. No, na sada se na novom referendumu čak 64,2 posto ljudi izjasnilo protiv ove energetske uredbe.