Sve se promijenilo: Njemačka je već u travnju najviše električne energije dobivala od sunca

Njemačka je još do nedavno većinu svoje energije proizvodila iz nuklearnih elektrana i termoelektrana na ugljen, no u samo nekoliko godina sve se promijenilo. Fotonaponski sustavi su u travnju doprinijeli s 8572,8 gigavat-sati javnoj neto proizvodnji električne energije u Njemačkoj. Time su daleko iza sebe ostavili kopnene vjetroelektrane s 5862 gigavat-sata i elektrane na ugljen lignit s 5340,8 gigavat-sati, kako pokazuje analiza energetskih grafikona koje je u četvrtak objavio Fraunhoferov institut za solarne energetske sustave ISE.

To znači da su fotonaponski sustavi već u travnju ove godine postali najjači izvor proizvodnje električne energije u Njemačkoj, kako je Bruno Burger iz Energy-Chartsa napisao na platformi „X“. Prošle godine to je bio slučaj između svibnja i kolovoza. 

Fotonaponski sustavi su u travnju doprinijeli s 26,4 posto javnoj neto proizvodnji električne energije. Energija vjetra na kopnu zaostaje s 18,1 posto, a ispred lignita, koji je doprinio sa 16,5 posto. Obnovljivi izvori energije prošlog su mjeseca ukupno proizveli više od 19.963 gigavat-sati, što predstavlja udio od 61,6 posto.

Njemačko udruženje solarne industrije (BSW-Solar) očekuje da će fotonaponski sustavi ove godine proizvodnjom nadmašiti lignit na razini cijele godine. Već 2024. godine, termoelektrane na lignit su samo neznatno više doprinosile javnoj neto proizvodnji električne energije s 15,61 posto u donosu na 15,57 posto fotonaponskih sustava. 

Daljnje širenje bi također trebalo povećati udio fotonaponske energije. Prema BSW-Solar, prošle godine u Njemačkoj je na mrežu priključeno oko 17,5 gigavata novih fotonaponskih sustava, što je daljnji porast od 14 posto u usporedbi s 2023. Udruga je optimistična da će se i ove godine postići ekspanzija fotonaponske energije istog opsega.