Solarna energija iz svemira? Znanstvenik otkriva 'ludi kineski plan'
- Obnovljivi izvori - 20.01.2025.
Godinama postoje teorijska razmatranja o proizvodnji solarne energije u svemiru, a sada, prema medijskim izvješćima, Kina želi ozbiljno isprobati ovu ideju. No koliko je takav projekt ralan?
Plan je otkrio visoko rangirani svemirski inženjer Long Lehao otkriva plan na marginama predavanja u istraživačkom centru Kineske akademije znanosti. Kina traži beskonačnu solarnu energiju i želi graditi solarne elektrane u svemiru. Plan je poznat u energetskoj industriji kao "Projekt Manhattan".
Prema Lehaou, iza "nevjerojatnog projekta" stoji ambiciozan pla. Kina želi koristiti teške rakete za lansiranje solarnih elektrana u svemir. Takve elektrane bi generirale energiju 24 sata dnevno, bez obzira na dan, noć ili vremenske prilike, i prenositi je na Zemlju.
“Sada radimo na ovom projektu. To je jednako značajno kao što bi bilo premještanje brane Tri klanca u geostacionarnu orbitu 36 000 km iznad Zemlje. Ovo je nevjerojatan projekt kojem se možemo veseliti,” rekao je Long Lehao za South China Morning Post.
Kina želi izgraditi solarni sustav širine jednog kilometra, a očekuje se bi u jednoj godini isporučio energije koliko i cjelokupna svjetska proizvodnja nafte. Kako bi se plan proveo u djelo, još uvijek se moraju postići tehnološki napreci u svemirskim solarnim elektranama, zemaljskim stanicama i teškim raketama koje nose potrebne materijale za solarnu elektranu u svemir. Lansirno vozilo za projekt bit će teška raketa Long March-9 (CZ-9), koju je Long Lehao razvio sa svojim timom.
Nisu samo Kinezi ti koji istražuju solarne sustave u svemiru. Znanstvenici diljem svijeta trenutno se utrkuju u korištenju sunčeve energije u svemiru. Osim Kine, ambiciozne solarne projekte u svemiru provode i Europska svemirska agencija (ESA), SAD i Velika Britanija.