Solarna energija iz svemira? Znanstvenik otkriva 'ludi kineski plan'

Godinama postoje teorijska razmatranja o proizvodnji solarne energije u svemiru, a sada, prema medijskim izvješćima, Kina želi ozbiljno isprobati ovu ideju. No koliko je takav projekt ralan? 

Plan je otkrio visoko rangirani svemirski inženjer Long Lehao ​​otkriva plan na marginama predavanja u istraživačkom centru Kineske akademije znanosti. Kina traži beskonačnu solarnu energiju i želi graditi solarne elektrane u svemiru. Plan je poznat u energetskoj industriji kao "Projekt Manhattan".

Prema Lehaou, iza "nevjerojatnog projekta" stoji ambiciozan pla.  Kina želi koristiti teške rakete za lansiranje solarnih elektrana u svemir. Takve elektrane bi generirale energiju 24 sata dnevno, bez obzira na dan, noć ili vremenske prilike, i prenositi je na Zemlju. 

“Sada radimo na ovom projektu. To je jednako značajno kao što bi bilo premještanje brane Tri klanca u geostacionarnu orbitu 36 000 km iznad Zemlje. Ovo je nevjerojatan projekt kojem se možemo veseliti,” rekao je Long Lehao ​​za South China Morning Post.

Kina želi izgraditi solarni sustav širine jednog kilometra, a očekuje se bi u jednoj godini isporučio energije koliko i cjelokupna svjetska proizvodnja nafte. Kako bi se plan proveo u djelo, još uvijek se moraju postići tehnološki napreci u svemirskim solarnim elektranama, zemaljskim stanicama i teškim raketama koje nose potrebne materijale za solarnu elektranu u svemir. Lansirno vozilo za projekt bit će teška raketa Long March-9 (CZ-9), koju je Long Lehao ​​razvio sa svojim timom. 

Nisu samo Kinezi ti koji istražuju solarne sustave u svemiru. Znanstvenici diljem svijeta trenutno se utrkuju u korištenju sunčeve energije u svemiru. Osim Kine, ambiciozne solarne projekte u svemiru provode i Europska svemirska agencija (ESA), SAD i Velika Britanija.