Solarna energija i skladištenje kao ključ ubrzanja energetske tranzicije Hrvatske
- Obnovljivi izvori - 16.03.2025.
Na konferenciji Solar Flex Croatia 2025, koju je organiziralo udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) u suradnji sa SolarPower Europe-om i Europskom komisijom, ključna tema bila je kako skladištenje energije može ubrzati energetsku tranziciju u Hrvatskoj i Europi.
Problem zastarjele mreže i potreba za modernizacijom
Tijekom rasprava istaknuto je kako je 61% kapaciteta hrvatske elektroenergetske mreže zastarjelo, dok se modernizacija odvija presporo. Posljedica toga je da je Hrvatska ljetos morala uvesti čak 25% energije zbog nemogućnosti kvalitetne pohrane proizvedene struje. Maja Pokrovac, direktorica OIEH-a, upozorila je da trenutne izmjene Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji ne prepoznaju ulogu skladištenja energije, unatoč tome što bi povećanje kapaciteta baterijskih sustava moglo smanjiti cijene električne energije za 25% do 2030. godine, odnosno 33% do 2040.
Rekordni rast solarne energije u Europi
Izvršna direktorica SolarPower Europe-a, Walburga Hemetsberger, naglasila je kako je Europa u 2024. godini instalirala rekordnih 66 GW novih solarnih kapaciteta, dosegnuvši ukupno 330 GW. Istaknula je kako je solarna energija najjeftiniji izvor energije u Europi te da je za njenu daljnju ekspanziju ključna fleksibilnost elektroenergetskog sustava i povećanje baterijskih kapaciteta. Također je naglasila da su ulaganja u fleksibilnost ključna za očuvanje europske energetske konkurentnosti i stabilnost cijena, osobito u kontekstu sve veće elektrifikacije gospodarstva i društva.
Potpora Europske komisije razvoju baterijskih sustava
Predstavnica Europske komisije u Hrvatskoj, Zrinka Ujević, istaknula je kako EU provodi niz politika i mjera za ubrzanje razvoja baterijskih sustava. Direktiva o obnovljivoj energiji, Europski zeleni plan i Plan za čistu industriju stvaraju poticajno okruženje za ulaganja u skladištenje energije. Također, naglasila je kako je suradnja javnog i privatnog sektora ključna za financiranje i razvoj inovativnih rješenja. Istaknula je da su ulaganja u baterijske sustave presudna za postizanje klimatske neutralnosti Europe do 2050. godine.
Izazovi povezivanja obnovljivih izvora s mrežom
Daniel Vig iz European Association for Storage of Energy (EASE) upozorio je da je otprema energije nekad bila centralizirana, dok danas sustav postaje decentraliziran, što otežava distribuciju struje. U Europi je vijek trajanja istekao za 40% elektroenergetske mreže, a njena modernizacija zahtijeva ulaganja od 600 milijardi eura. Spajanje obnovljivih izvora na mrežu do 2030. godine zahtijevat će godišnja ulaganja više od 12 milijardi eura. Istaknuto je da bez jasnog regulatornog okvira i transparentnih pravila ulaganja, potrebna modernizacija mreže neće biti realizirana potrebnom brzinom.
Regulatorni izazovi i prilike
Goran Majstrović iz Energetskog instituta Hrvoje Požar naglasio je kako su tehnički izazovi priključenja baterijskih sustava lako rješivi, no Hrvatska se suočava s ozbiljnim regulatornim preprekama. Lahorko Wagmann iz Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) najavio je kako se kroz promjene Zakona o tržištu električne energije planiraju regulirati naknade za korištenje mreže za baterijske sustave. Naglašeno je da je ključni prioritet omogućiti brži razvoj i priključenje novih kapaciteta kroz prilagodbu zakonodavstva.
Baterijski sustavi kao poslovna prilika
Na panelu "Poslovni modeli za baterijsku pohranu energije" predstavnici industrije istaknuli su kako jugoistok Europe postaje atraktivno tržište za baterijske sustave. Alexios Ektor Koursopoulos iz Aurora Energy Researcha naglasio je kako su Grčka, Mađarska i Rumunjska trenutačno najperspektivnija tržišta, dok je Sasha Sekovanec iz Rimac Energyja predstavio najnovije tehnološke inovacije u sektoru skladištenja energije. Također su predstavljeni primjeri dobre prakse iz EU i Ujedinjenog Kraljevstva koji pokazuju kako učinkovita regulacija može potaknuti investicije.
Iako je Hrvatska suočena s infrastrukturnim i regulatornim izazovima, jasna je potreba za hitnim ulaganjima u modernizaciju mreže i povećanje kapaciteta baterijskog skladištenja. Samo tako moći će iskoristiti puni potencijal obnovljivih izvora energije i osigurati energetsku stabilnost u budućnosti.