Prognoza: Ove godine će biti dodano rekordnih 655 gigavata solarnih kapaciteta

Prema izvješću „Globalni izgledi tržišta solarne energije 2025.-2029.“, koje je u Münchenu predstavilo europsko udruženje za fotonaponsku energiju Solarpower Europe, ove bi se godine diljem svijeta moglo dodati do 655 gigavata novih fotonaponskih kapaciteta. Ako se ova prognoza potvrdi, to bi značilo rast od 10 posto u usporedbi s 2024. godinom, kada je diljem svijeta instalirano rekordnih 597 gigavata novih fotonaponskih sustava. Kumulativni instalirani fotonaponski kapacitet dosegao je 2,2 teravata diljem svijeta do kraja prošle godine. 

Samo Kina je prošle godine dodala 329 gigavata. SAD je zauzeo drugo mjesto s velikom razlikom, dosegnuvši 50 gigavata, dok je Indija instalirala 30,7 gigavata fotonaponskih kapaciteta. Brazil je zauzeo četvrto mjesto s 18,9 gigavata, odmah ispred Njemačke sa 17,4 gigavata. Španjolska, Turska, Italija, Japan i Francuska zaokružuju 10 najvećih tržišta fotonaponskih sustava u svijetu u 2024. godini. Prema izvješću Solarpower Europe, njihov rast prošle godine iznosio je između 8,7 i 4,7 gigavata.

Udruga je predstavila tri različita scenarija za 2025. godinu: optimistični scenarij pretpostavlja godišnje širenje do 774 gigavata, dok srednji scenarij predviđa širenje od 655 gigavata, što je, prema autorima izvješća, najvjerojatniji put razvoja. U niskom scenariju očekuje se dodavanje samo 548 gigavata novih fotonaponskih kapaciteta.

„Niski scenarij naglašava rizike koje predstavlja eskalacija trgovinskih sukoba, što bi moglo povećati troškove fotonaponskih sustava, odgoditi razvoj projekata i obeshrabriti ulaganja, posebno na tržištima osjetljivim na cijene“, navodi se u izvješću. „U EU-27, tržište fotonaponske energije moglo bi se brzo prebaciti iz stagnacije u pad 2025. godine, posebno ako se okvirni uvjeti u državama članicama ne provedu brzo i ispravno.“

S druge strane, očekuje se da bi „visoki scenarij“ bio potaknut zadržavanjem niskih cijena modula, visokim stopama instalacija i novim pritiskom kineske vlade da poveća širenje fotonaponske energije, prema riječima stručnjaka iz Solarpower Europe.

Očekuje se da će Kina ove godine činiti oko 53 posto novih instalacija u svijetu, a slijedila bi azijsko-pacifička regija (APAC) isključujući Kinu (16 posto), Amerika (14 posto), Europa (13 posto) te Bliski istok i Afrika (4 posto).

Solarpower Europe također je predvidio da bi se oko 2,27 teravata novih fotonaponskih kapaciteta moglo instalirati diljem svijeta između 2026. i 2028., snižavajući svoju prethodnu prognozu od 2,34 teravata.