Pravo je vrijeme za solarne elektrane – budite spremni za sunčane dane!

Sadržaj donosi ENNA

Početak godine idealan je trenutak za odluku o ugradnji solarne elektrane kako bi paneli na vašem krovu već ovoga proljeća i ljeta mogli proizvoditi besplatnu energiju za vaš dom.

Postupak počinje odabirom tvrtke koja će ugraditi solarnu elektranu. S obzirom na to da je riječ o dugoročnoj investiciji, preporučuje se odabrati uglednu tvrtku koja svojom stabilnošću i ugledom jamči da isporučuje kvalitetan proizvod. Proučite i koje su im referencije, odnosno koliko su solarnih elektrana prodali do sada. Pritom je važno doznati i koliko traje jamstvo, jer solarne elektrane mogu proizvoditi struju i dulje od 30 godina, pa želite da je oprema u tom razdoblju što dulje pokrivena jamstvom..

Uz jamstvo, vrijedi pogledati i dolazi li solarna elektrana uz osiguranje, primjerice je li osigurana od oštećenja nastalih u potresu ili nevremenu i tuči. Kao i kod drugih proizvoda, od automobila do mobitela, i na tržištu solarnih elektrana postoje različite kategorije proizvoda, od više, tzv. Tier 1 opreme pa do proizvoda slabije kvalitete. S obzirom da je riječ o dugoročnoj investiciji, preporuča se izabrati kvalitetniji proizvod koji će dulje vrijeme raditi bez smetnji. 

Mikroinverteri za lakšu nadogradnju

Još jedan važan faktor je i odabir invertera, odnosno pretvarača koji istosmjernu struju koja nastaje u panelima pretvara u izmjeničnu struju koja se koristi u kućanstvu za pokretanje uređaja. Postoje dvije vrste pretvarača – centralni inverter i mikroinverteri. Stručnjaci iz tvrtke ENNA Next preporučuju odabir sustava s mikroinverterima. Posebnost tog sustava je da je svaki modul/panel vezan uz jedan mikroinverter. To znači lakšu nadogradnju sustava, ako se ukaže potreba za većom proizvodnjom (npr. radi nabavke električnog automobila). U sustav se samo dodaju novi moduli, budući da svaki radi neovisno. Kod centralnog invertera, potrebna je kupnja novog jačeg invertera. Uz to, prednost mikroinvertera je što rade s nižim naponima pa postoji manji sigurnosni rizik.

Mikroinverteri su otporniji i na sjene i prljavštine na panelima. Ako je jedan panel u sjeni ili uopće ne radi, ostali će raditi punim kapacitetom. Kod sustava s centralnim inverterom to nije moguće i cijelom sustavu proizvodnja pada na razinu 'najlošijeg' panela. Uz to, tu je i pitanje osiguranog prostora i ventilacije za centralni inverter, dok mikroinverterima to nije potrebno jer su smješteni ispod samih panela. Koliko Vi možete uštedjeti ugradnjom solarne elektrane provjerite u Kalkulatoru uštede.

Želite li doznati koliko vaše kućanstvo može uštedjeti na troškovima za struju uz solarne panele, unesite podatke u kalkulator i dobit ćete izračun.

Bez brige o dokumentaciji

Kada ste odabrali tvrtku koja će vam ugraditi solarne panele, preostaje vam dio oko rješavanja papirologije. Naime, svaka kućna solarna elektrana se prema zakonu smatra proizvođačem električne energije te kao takva podliježe određenim propisima. Uz to, potrebno je s HEP-om dogovoriti i zamjenu brojila, odnosno ugradnju dvosmjernog brojila. Naime, višak energije koji proizvodite, a ne potrošite morate 'vratiti' u sustav. Zbog toga je potrebno ugraditi dvosmjerno brojilo koje energiju iz vaše elektrane šalje u sustav, odnosno povlači struju noću, kada vaša elektrana ne proizvodi energiju.

Sve detalje oko dokumentacije moguće je odraditi i prema modelu ključ u ruke, u kojem kupac sve prepušta tvrtki koja ugrađuje elektranu. U ENNA Nextu pojašnjavaju da cijeli proces od izrade ponude do puštanja u pogon u pravilu traje od tri do četiri mjeseca. Pritom oni svojim kupcima bez dodatnih troškova rješavaju sve vezano uz dokumentaciju, dozvole, instalaciju, zamjenu brojila te puštanje u pogon. To znači da kupac ne treba obilaziti 'šaltere' i brinuti o dokumentaciji koja je pozamašna jer je potrebna za gotovo svaki korak instalacije. Za potpunu sigurnost kod odabira solarne elektrane, provjerite i nudi li tvrtka koju ste odabrali brzu i dostupnu korisničku podršku koja će vam biti na usluzi i nakon puštanja elektrane u pogon. 

Ako slijedite ove savjete, na kraju cijelog procesa i puštanja elektrane u pogon, spremni ćete dočekati sunčane proljetne, a pogotovo vruće ljetne dane, u kojima će vaša nova solarna elektrana raditi punim kapacitetom i proizvoditi besplatnu i čistu električnu energiju.