Neutemeljeni strah: Vjerojatnost požara fotonaponskog kućnog baterijskog skladišta energije je 0,0049 posto
- Obnovljivi izvori - 11.12.2024.
.Kada se fotonaponski kućni sustavi za pohranu izgore, to gotovo uvijek dospije na naslovnice. Ali koliki je rizik od požara koji predstavljaju sustavi za skladištenje baterija? Istraživači sa Sveučilišta RWTH Aachen bavili su se ovim pitanjem i došli do zaključka: “Vjerojatnost požara uzrokovanog baterijama za skladištenje električne energije je 0,0049 posto godišnje. Ta vrijednost je 50 puta niža od vjerojatnosti da u kućanstvu izbije požar zbog nekog drugog "uobičajenog" razloga.
Rezultati istraživanja su objavljeni u studiji “Kvantitativna procjena rizika od požara baterijskih sustava za skladištenje energije u kućanstvima u usporedbi s općim kućnim požarima u Njemačkoj i drugim požarima povezanim s baterijama”.
Kao baza podataka poslužila su medijska izvješća koja su ocijenili istraživači s RWTH Aachen. Do kraja studenog 2023. godine ustanovili su ukupno 36 slučajeva požara u toj godini. Ove godine, njihovo praćenje otkrilo je 56 slučajeva u istom razdoblju, čemu je razlog znatno više fotonaponskih kućnih sustava za pohranu instaliranih u Njemačkoj. Broj takvih sustava se procjenjuje na oko 1,6 milijuna. Znanstvenici su za svoje istraživanje uzeli u obzir samo slučajeve u kojima je požar u kući zapravo uzrokovao sam sustav za skladištenje energije, ali ne i sustav upravljanja baterijom ili ljudska greška.
Istraživači su također dokumentirali distribuciju incidenata tijekom pojedinačnih mjeseci u svojoj studiji. Ispostavilo se da se požari češće događaju u proljeće. Ovo je vjerojatno reakcija na ponovno korištenje pohrane nakon razdoblja male aktivnosti i buđenja baterijskih ćelija iz njihove "hibernacije. Na to upućuje i vremenska raspodjela. Većina požara dogodila se oko 16 sati, kada je baterija potpuno napunjena.
Kako bi klasificirali vjerojatnost požara na 0,0049 posto, znanstvenici su također usporedili taj postotak s požarima uzrokovanima drugim kućanskim uređajima i tehničkom robom kao što su fotonaponski sustavi ili električna vozila. Fotonaponski sustavi još uvijek imaju nizak rizik od izazivanja požara od 0,0014 posto godišnje.
Kada su u pitanju baterije u električnim automobilima, vrijednost požara je 0,59 posto po megavat satu godišnje. U usporedbi s električnim vozilima, kućno skladište također ima bolje rezultate ako se broj požara izračunava na temelju broja sustava. Vjerojatnost požara za električne automobile tada je 0,024 posto po automobilu. Znanstvenici su također utvrdili su rizik od požara od 0,0037 posto za sušilice rublja i 0,0012 posto za hladnjake.
Studija RWTH Aachen namijenjena je pružanju pouzdane osnove za klasifikaciju stvarnog rizika od požara skladištenja baterija i rješavanju nesigurnosti među potrošačima i regulatornim tijelima, kako naglašavaju autori. Nakon pojedinačnih požara, reagirali su i proizvođači. Sve se više oslanjaju na litij željezo fosfatne (LFP) baterije koje se smatraju sigurnijima. Kao odgovor na to također su pokrenuti ciljani programi opoziva i zamjene. "Naše istraživanje pokazuje da je skladištenje baterija sigurna tehnologija koja mjerljivo ne povećava ukupni rizik od požara u kućanstvima", rekao je voditelj studije Mark Junker.