Najveći svjetski projekt skladištenja energije komprimiranim zrakom gradi se u Kini

Službeno je krenula izgradnja najvećeg svjetskog postrojenja za pohranu energije na komprimirani zrak, druga faza Projekta pohrane energije na komprimirani zrak Jintan Salt Cavern u Changzhouu, istočnokineskoj provinciji Jiangsu.

U drugoj fazi projekta skladišta energije komprimiranog zraka planirano je izgraditi dvije jedinice za skladištenje energije komprimiranog zraka kapaciteta 350 megavata, ukupnog volumena od 1,2 milijuna kubičnih metara zraka, što će ovo postrojenje učiniti najvećim po jediničnom kapacitetu i skladišnom volumenu. 

Nakon završetka, projekt će biti u stanju pohraniti 2,8 milijuna kilovat-sati energije po punjenju, što je dovoljno za napajanje do 100.000 električnih vozila. Projekt će godišnje uštedjeti 270.000 tona ugljena i smanjiti emisiju ugljičnog dioksida za 520.000 tona.

"Stanica za pohranu energije na komprimirani zrak nudi veliki kapacitet, dugo vrijeme pohrane (preko 4 sata) i učinkovit odziv, što je čini usporedivom s malim i srednjim pumpnim elektranama", rekao je Liu Yong, glavni tajnik ogranka za pohranu energije iz China Industrial Association of Power Sources za Global Times. 

Liu je naglasio da sustav radi bez izgaranja, ne proizvodi emisije ugljika i ima životni vijek do 50 godina. 

Skladište energije u slanoj pećini, nazvano "podzemna zelena banka energije", pohranjuje električnu energiju komprimiranjem zraka u podzemne pećine tijekom vremena izvan najveće potrošnje energije. Zrak se zatim oslobađa tijekom najveće potražnje za električnu energiju, pokreće turbine i proizvodi energiju, uravnotežujući ponudu i potražnju energije, kako je izvijestila China Group Media.