Mobilni uređaji i automobili uskoro bi se mogli puniti prozirnim solarnim ćelijama
- Obnovljivi izvori - 18.09.2024.
Novu vrstu stakla koja može generirati solarnu energiju bez potrebe za žicama razvili su znanstvenici u Južnoj Koreji, a zahvaljujući tome bi u budućnosti mnogi uređaji i objekti, od prozora u zgradama preko vjetrobrana automobila do mobilnih telefona i drugih uređaja, mogli proizvoditi struju i učinkovito postati samopunjivi, pa čak i energetski pozitivni.
Tehnološki iskorak, koji je napravio tim s Nacionalnog instituta za znanost i tehnologiju u Ulsanu, uključuje silicijske solarne ćelije koje su dovoljno prozirne da zadrže svojstva stakla i dovoljno učinkovite u proizvodnji i prijenosu energije za komercijalne primjene.
Inovacija, koja je objavljena u međunarodnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) u kolovozu 2024., ima dizajn koji postavlja sve potrebne komponente solarne ćelije na njenu stražnju stranu. Time se osigurava nesmetana vidljivost i eliminiraju razni estetski problemi i gubici.
Foto: Ulsan National Institute of Science and Technology
Ovaj modul površine je samo 16 cm2, a razvili su ga profesor Kwanyong Seo i njegov istraživački tim na UNIST-ovoj školi za energetiku i kemijsko inženjerstvo, uz potporu Korejskog instituta za procjenu i planiranje energetske tehnologije (KETEP) te opreme i objekata u UNIST Central Research Facilities (UCRF).
Ovaj modul ima učinkovitost u rasponu od 14,7 do 20 posto, a u stanju je davati struju napona 10V na 235 mW. Već je testiran u praksi gdje je uspio puniti mobilni telefon uz upotrebu sunčeve energije.
Ovaj izum bi mogao omogućiti "značajno proširenje iskoristivosti solarne tehnologije", stoji u znanstvenom radu, a implikacije napretka su široke, kažu kolege znanstvenici Jeonghwan Park i profesor Kangmin Lee. Oni tvrde da se "prozirne silicijske solarne ćelije mogu koristiti u raznim industrijama poput industrije malih uređaja, građevine i za proizvodnju automobilskih stakla.”
"Otvorili smo novi put za istraživanje modularizacije, što je bitno za komercijalizaciju prozirnih silicijskih solarnih ćelija. Planiramo nastaviti s daljnjim istraživanjem kako bi prozirne solarne ćelije mogle postati ključna tehnologija u ekološki prihvatljivoj energetskoj industriji budućnosti", rekao je profesor Kwanyong Seo.