Jagode jako dobro uspijevaju pod solarnim panelima, potencijal za energiju je ogroman
- Obnovljivi izvori - 26.02.2025.
Istraživači s kanadskog Sveučilišta Western testirali su rast jagoda sorte Delizz ispod fotonaponskih panela s različitim razinama prozirnosti.Znanstvenici su pažljivo pratili težinu prinosa jagoda, visinu biljke, broj listova i broj cvijetova. Nadalje, izračunali su i količinu električne energije koju agrosolarna kombinacija jagoda i fotonaposnkih panela može proizvesti u Kanadi i diljem svijeta.
Kontrolirana soba koja je simulirala vanjske vremenske uvjete simulirala je cikluse 16 sati dnevnog svjetla i 8 sati tame. Dnevne temperature održavane su na 25 °C, dok su noćne temperature održavane na 19 °C, odražavajući prosječnu ljetnu klimu u mjestu Londonu u Ontariju od svibnja do kolovoza. Za poboljšanje prirodnog osvjetljenja korištene su četiri visokotlačne natrijeve lampe od 600 W.
Fotonaponski paneli su se razlikovali po razini prozirnosti, a time i po maksimalnoj nazivnoj snazi. Panel s 10 posto prozirnosti imao je snagu od 72 W, panel s 30 posto prozirnosti 56 W, a panel s 40 posto prozirnosti 58 W. Paneli s prozirnošću 50, 60, 70 i 80 posto imali su nominalnu maksimalnu snagu od 40 W, 32 W, 24 W i 16 W.
Po šest biljaka jagoda uzgojeno je pod svakim modulom, dok je osam njih uzgojeno bez modula kako bi služile za usporedbu. Sve su posađene u posude od 3,8 L. I eksperimentalna i kontrolna skupina bile su smještene unutar istog bioma te su koristile isto tlo.
Podaci su prikupljani kroz 112 dana. Prema rezultatima, masa jagoda koje su se uzgajale bez solarnih panela bila je do 50,8 grama. Ispod modela prozirnosti od 10 posto jagode su imale masu do 9,5 g, 30 postotna prozirnost je rezultirala plodovima do 15 grama, 40 postotna 25,5 g, 50 postotna 20 g, 60 postotna 19,5 g, 70 postotna 51,7 g, a 80 postotna prozirnost 30,7 g.
Rezultati pokazuju da su jagode uzgojene pod fotonaponskim modulima transparentnosti imale prosječno 140,6 posto mase u odnosu na jagode koje su uzgojene bez panela. Osim toga, primijećeni su prinosi koji premašuju 80 posto onih bez solarnih panela u slučaju korištenja 40,50 i 80 posto transparentnih fotonaponskih modela, što njihovu primjenu čini legalnom za područja koja imaju poljoprivrednu politiku koja se temelji na održavanju prinosa većeg od 80 psoto.
Osim toga, istraživači su koristili svoje rezultate i softver za procjenu potencijala proizvodnje električne energije na poljoprivrednim farmama jagoda u Kanadi i širom svijeta. Otkrili su da se kanadski potencijal kreće između 595 GWh i 1786 GWh godišnje, ovisno o razini transparentnosti modula. To bi rezultiralo smanjenjem emisije CO2 od 65 a do 196 tisuća toga godišnje. Na globalnoj razini, električni potencijal plantaža jagoda kreće se između 58 TWh i 173 TWh, a smanjenje CO2 je između 27 i 82 milijuna tona godišnje.
Njihova otkrića predstavljena su u radu "Eksperimentalni utjecaji prozirnosti na agrivoltaiku jagoda korištenjem tankoslojnih fotonaponskih modula u uvjetima slabog osvjetljenja", objavljenom u časopisu Solar Energy .