EU solarni bum usporava: Događa se prvi pad od 2015. godine?

Nakon gotovo desetljeća stalnog rasta, europsko tržište fotonaponskih sustava suočava se s prekretnicom. Prema novoj analizi udruženja SolarPower Europe, 2025. bi mogla biti prva godina od 2015. u kojoj instalirani kapacitet ne raste, nego bilježi blagi pad. Prognoza iznosi minus 1,4 posto u odnosu na prošlu godinu.

Lani je tržište još uvijek raslo, ali tek 3,3 posto, što je dramatično usporavanje u odnosu na 47 i 51 posto iz prethodnih godina. Ove godine očekuje se ukupno 64,2 gigavata novih instalacija, u odnosu na 65,1 gigavat 2024. godine. Iako pad zvuči tek simbolično, ovo je signal promjene trenda na tržištu koje je od pandemije i energetske krize bilježilo eksploziju potražnje.

Unatoč zaustavljenom rastu, EU će vjerojatno ipak doseći cilj iz RePowerEU plana – 400 gigavata kumulativno do kraja 2025. Trenutna projekcija iznosi 402 gigavata. No, dugoročni cilj od 750 gigavata do 2030. izgleda sve udaljeniji. Ako se nastavi predviđenim tempom, Europa će desetljeće završiti s 723 gigavata, dakle 27 manje od zacrtanog.

Glavni razlog zaustavljenog rasta je kolaps segmenta malih krovnih sustava u mnogim državama Europe. Nakon što su subvencije uvedene u vrijeme energetske krize potaknule potražnju, mnoge države sada povlače poticaje bez odgovarajućih alternativa. U Austriji, Belgiji, Italiji, Nizozemskoj, Mađarskoj i Češkoj pad ugradnje malih krovnih elektrana prelazi 60 posto. U Njemačkoj, Španjolskoj i Poljskoj smanjenje iznosi više od 40 posto.

Time su nestali poticaji za privatne korisnike, što pogađa segment koji je nosio najveći dio rasta posljednjih godina. Za razliku od toga, komercijalne i industrijske instalacije rastu stabilno, ali nedovoljno da nadoknade gubitak. Očekuje se da će u 2025. ove instalacije činiti polovicu ukupnog godišnjeg povećanja kapaciteta. Tu spadaju projekti vezani uz dugoročne ugovore o kupnji električne energije (cPPA), iako i taj segment pokazuje znakove slabosti te u drugom tromjesečju bilježi pad od 41 posto u novim ugovorima.

Pozitivan signal dolazi s aukcija. Prošle godine u EU je dodijeljeno čak 20 gigavata kapaciteta, najviše u Njemačkoj, a potom u Nizozemskoj, Francuskoj i Italiji. U porastu su i hibridni sustavi, odnosno velike solarne elektrane u kombinaciji sa spremnicima energije, što bi moglo osigurati stabilniji rast u nadolazećim godinama.