Apsurdna energetska politika: Zašto Britanci plaćaju milijardu funti za gašenje vjetroturbina?
- Obnovljivi izvori - 10.12.2024.
Britanski potrošači platili su milijardu funti (oko 1,21 milijardu eura) ove godine kako bi se vjetroturbine u kraljevstvu privremeno ugasile. Naime, električna mreža Ujedinjenog Kraljevstva ne može primiti raspoloživu količinu energije vjetra. Prema izvješću Bloomberga, operateri su stoga prisiljeni plaćati privremeno zatvaranje vjetroelektrana. Te "troškove zagušenja" na kraju snose potrošači.
Električne mreže u Velikoj Britaniji su preslabe. Nisu mogle držati korak s ekspanzijom obnovljivih izvora energije, posebice energije vjetra. Problem je to s kojim se, doduše u na manjoj razini, bore i druge države diljem Europe.
Kada je oluja Bert prošlog mjeseca pogodila Ujedinjeno kraljevstvo, vjetroelektrana Viking na Shetlandskim otocima je zatvorena. Sa 103 turbine i snagom od 443 megavata, park Viking britanske energetske tvrtke SSE Renewables ogledni je projekt za korištenje obnovljivih izvora energije i, mjereno po proizvodnji električne energije, najveća kopnena vjetroelektrana u Velikoj Britaniji. Projekt igra ključnu ulogu u postizanju ciljeva klimatske neutralnosti u Ujedinjenom Kraljevstvu i Škotskoj. Da bi to postigla, Velika Britanija je također okončala eru ugljena.
Problem je u tome što britanski proizvođači svoju proizvodnju obično prodaju unaprijed na veleprodajnom tržištu. Međutim, ti poslovi ne uzimaju u obzir fizička ograničenja postavljena na balansiranje ponude i potražnje u stvarnom vremenu. Da bi se održala opskrba električnom energijom, moraju se isključiti neke udaljenije vjetroelektrane i uključiti elektrane na plin koje su bliže mreži.
"Zastarjela pravila našeg energetskog sustava rezultiraju velikim količinama jeftine zelene električne energije koja se gubi", rekao je za Bloomberg Clem Cowton, direktor vanjskih odnosa u komunalnoj tvrtki Octopus Energy Group. “Apsurdno je da Britanija plaća škotskim vjetroelektranama da se isključe kada nema vjetra, dok u isto vrijeme plaća plinskim elektranama na jugu da se uključe i proizvode struju.”
Velika Britanija želi dekarbonizirati svoju opskrbu električnom energijom do 2030. godine Presudna za ovaj cilj je golema ekspanzija obnovljivih izvora energije, posebno energije vjetra. Britanija je proširila svoju offshore flotu vjetroelektrana za 50 posto u posljednjih pet godina. Također, očekuje se da će u sljedećih pet godina biti izgrađeno dvostruko više vjetroturbina, pokazuju podaci BloombergNEF-a. Međutim, britanski planovi za dekarbonizaciju ugroženi su nedostatkom kapaciteta mreže za energiju vjetra, piše Bloomberg.