Apsolutni rekord: Hrvatska je instalirala 397,1 MW solarne energije u 2024.

Hrvatska je 2024. godine instalirala 397,1 MW solarne energije, pokazuju novi podaci udruge Obnovljivi izvori energije Hrvatske (RES Croatia). Ta je brojka ogromno povećanje u odnosu na 238,7 MW solarne energije instalirane 2023. godine. Ipak, iz udruge su za PV Magazine naglasili da hrvatskim solarnim sektorom trenutačno dominiraju krovne instalacije stambene i industrijske veličine, koje čine gotovo 90% dodanog solarnog kapaciteta posljednjih godina.

U Hrvatskoj je trenutačno preko 26.000 solarnih elektrana spojenih na mrežu ukupne snage 872,1 MW, prema podacima RES-a Hrvatska, što znači da je zemlja na putu da ove godine uđe u "klub gigavata". Trenutačna implementacija sastoji se od približno 655 MW na komercijalnim i industrijskim (C&I) krovovima, 155 MW na stambenim krovovima i samo 62,1 MW velikih solarnih instalacija.

Hrvatska je pri dnu Europske unije po proizvodnji solarne energije, s oko 3 posto udjela u ukupnoj godišnjoj proizvodnji električne energije. Primarna prepreka je kašnjenje odluke Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) o jediničnoj naknadi za priključak na mrežu, rekli su iz udruge. Očekivalo se da će biti riješeno do kraja 2022. godine, ali još je na čekanju.  

Iz RES Croatia također su poručili da će razvoj tehnologija za pohranu energije, kao i povećanje ulaganja u mrežnu infrastrukturu, imati ključnu ulogu u omogućavanju integracije obnovljivih izvora energije u mrežu. No, dodaje se da pravni okvir za sustave za pohranu energije iz baterija treba doraditi, jer je trenutačno fragmentiran.

Među velikim solarnim projektima koji su prošle godine najavljeni u Hrvatskoj bili su Sunčane elektrane Korlat od 99 MW koja bi trebala biti puštena u pogon 2026. i Solarnu elektrana Promina od 189 MW , koja bi trebala proraditi 2028. i postati najveća elektrana u državi.

Hrvatska je u ljeto 2024. održala dražbu obnovljivih izvora energije na kojoj je dodijeljeno više od 400 MW solarne energije u dvije kategorije. Iz RES-a Hrvatska navode da su dodijeljeni kapaciteti ukupno 330 MW u devet solarnih elektrana većih od 1 MW, uz daljnjih 83,5 MW u projektima između 200 kW i 1 MW.

Ove godine Hrvatska planira izdvojiti 25 milijuna eura za solarna postrojenja i dizalice topline u javnom sektoru, uz natječaj za solarnu energiju za stambene objekte od 10 milijuna eura.