'Vlade moraju poduprijeti potražnju za vodikom'

Najavljena nova proizvodnja trebala bi dosegnuti 3,4 milijuna tona godišnje, pokazuju planovi doneseni unatrag godinu dana, i biti dvostruko veća no što su kompanije bile zacrtale godinu dana ranije, utvrdila je IEA.  

Lani je proizvedeno 97 milijuna tona vodika, prema podacima agencije.

Budu li svi najavljeni projekti realizirani, ukupna proizvodnja mogla bi se do kraja desetljeća približiti razini od 50 milijuna tona godišnje, izračunali su u IEA-i, iako bi to zahtijevalo rast sektora vodika bez presedana, po stopi od 90 posto godišnje.

Realizacija odluka u ulaganjima značila bi peterostruko veću proizvodnju do 2030. godine, uz ukupne kapacitete elektrolizatora od 20 gigavata, izračunali su.

Stopa rasta morala bi biti znatno više od one solarnih kapaciteta u najboljim fazama, napominju.

Samo jedan milijun tona vodika proizveden je lani tehnologijom s niskom emisijom štetnih plinova, upozorila je IEA, dodavši i da su glavni izvori potražnje bili kemijski i sektor prerade nafte.

U 2024. proizvodnja bi mogla porasti za oko tri milijuna tona, ali takav ishod treba tumačiti kao rezultat širih trendova u gospodarstvu a ne uspješnih mjera potpore, naglašavaju u IEA-i.

Tehnologija i proizvodni troškovi i dalje igraju značajnu ulogu i škode u prvom redu elektrolizatorima, zbog visokih cijena i tijesnih nabavnih lanaca. 

Smanjenje troškova moglo bi proizići iz tehnološkog razvoja i većih razmjera proizvodnje, napominju.

Kineski motor

Instalirani kapaciteti za proizvodnju vodika elektrolizom iznosili su lani 1,4 gigavata, a do kraja ove godine mogli bi dosegnuti pet gigavata.

Kina predvodi u planovima ulaganja i njezin udio u kapacitetima za elektrolizu mogao bi ove godine dosegnuti 70 posto.

Njezin udio u globalnim kapacitetima za proizvodnju vodika elektrolizom trenutno čini 60 posto, zahvaljujući stručnom znanju u masovnoj proizvodnji tehnologija za čistu energiju, ističu.

Ulagači u nove kapacitete širom svijeta suočavaju se s brojnim rizicima, uključujući i prepreke u financiranju, odgode poticaja, regulatornu neizvjesnost, probleme s pribavljanjem dozvola i operativne "izazove", dodaju.

Da bi najavljeni projekti bili uspješni, proizvođači zelenog vodika trebaju i kupce, podsjetio je šef IEA-e Fatih Birol.

Svjetska potražnja porasla je lani po IEA-i za 2,5 posto, na 97 milijuna tona, a njezini su glavni izvori kemijski i sektor prerade nafte.

U ovoj godini mogla bi dosegnuti 100 milijuna tona, procjenjuju u IEA-i. 

"Vlade i ulagači moraju pomno razmotriti alate za potporu stvaranju potražnje i istodobno smanjiti troškove i osigurati jasne propise koji će poduprijeti daljnja ulaganja u sektor", smatraju u IEA-i.