Svi ‘zuje’ o tome – pametne košnice i rasplesane robotske pčele potiču održivo pčelarstvo
- Zelena industrija - 26.08.2024.
Kratki elektronički zvuk znak je da je profesoru Dirku de Graafu na pametni telefon stigla obavijest. Radi se o poruci od košnice koja je u nevolji.
Pametne košnice
U okviru projekta B-GOOD, istraživačke inicijative na razini cijele Europe koju financira EU, de Graaf i tim istraživača iz 13 europskih država udružili su snage u razdoblju od sredine 2019. i studenog prošle godine kako bi istražili na koji način nove tehnologije mogu pomoći u podržavanju zdravlja pčela i održivosti pčelarstva.
Istraživači su osmislili nadzorni sustav koji može prepoznati probleme u košnici, a pčelaru dati prilagođene savjete o tome kako intervenirati. Taj bi sustav mogao biti ključni saveznik pčelarima, kojih je prema procjenama 2021. u EU-u bilo 615 000.
Razvili su digitalno saće: tanku tiskanu pločicu s raznim senzorima oko koje pčele grade svoje saće. Kad se nekoliko takvih pločica postavi u košnicu, istraživačima šalju podatke i omogućuju praćenje u stvarnom vremenu.
U sljedećem je koraku trebalo odgonetnuti kako interpretirati podatke. „Ključni je izazov bilo otkriti koji parametri najviše doprinose zdravlju košnice”, kaže de Graaf.
Tijekom triju sezona skupina znanstvenika pratila je gotovo 400 pčelinjih zajednica diljem 13 država sudionica, što im je omogućilo da izrade algoritme za pomoć u interpretaciji podataka koje su prikupili s pomoću digitalnih saća.
„Pokazalo se da je težina dobar pokazatelj toga hoće li pčelinja zajednica preživjeti zimu”, kaže de Graaf. „S pomoću svoje tehnologije sada možemo otkriti kojim je zajednicama potrebna intervencija. Zatim o tome obavještavamo pčelare putem prilagođenih obavijesti s konkretnim uputama.”
Tehnologija i pčelarstvo
Pčele su temeljna vrsta ključna za oprašivanje divljih biljaka i mnogih uzgajanih kultura za proizvodnju hrane, uključujući čokoladu, kavu, rajčice i borovnice. Procjenjuje se da oko četiri od pet vrsta sorti poljoprivrednih i divljih biljki koje cvjetaju u Europi ovisi, barem u nekoj mjeri, o kukcima oprašivačima.
Međutim, broj divljih oprašivača u Europi, ali i u svijetu, u naglom je padu uslijed kombiniranog učinka klimatskih promjena, gubitka staništa i rasprostranjene uporabe pesticida. Prema europskom crvenom popisu ugrožena je populacija otprilike jedne od tri vrste pčela, leptira i osolikih muha. De Graaf učinak pesticida smatra osobito štetnim.
„Vrlo često pčele ne umiru odmah nakon izlaganja pesticidima, nego razviju probleme s pamćenjem i s vremenom se ne uspiju vratiti u svoju košnicu”, kaže de Graaf.
Neki pčelari, uglavnom mlađi, koji se više razumiju u tehnologiju, već upotrebljavaju automatsko prikupljanje podataka iz košnice. Sad je cilj promicati upotrebu tih alata cijeloj zajednici pčelara, što će omogućiti prikupljanje podataka u većim razmjerima. U tu svrhu istraživači blisko surađuju s inicijativom EU Bee Partnership, platformom na razini cijelog EU-a koja se bavi zdravljem pčela i upravljanjem podacima, a pokrenuta je 2017.
„Kad bi se više pčelara oslanjalo na ovu tehnologiju, to bi donijelo potpuni preokret. Mogli bismo zdravlje pčela promatrati iz druge perspektive”, rekao je de Graaf.