No u procjeni REN-a, glavna zvijezda nisu solari. Na trećini godine, obnovljivi izvori su činili 7 posto portugalskog energetskog miksa, iza vjetra s 30 posto i hidroelektrana s 48 posto.
Međutim, “solarna komponenta nastavlja značajno rasti”, kaže REN. U travnju je zabilježen “najveći ikad zabilježeni mjesečni značaj” za solarnu energiju – kada je pokrivao 10,5 posto potrošnje električne energije u zemlji.
Fosilna goriva zadovoljila su samo 9 posto potražnje u prva četiri mjeseca 2024. godine, pri čemu se potrošnja plina u elektroenergetskom sektoru prepolovila u usporedbi s istim razdobljem 2023. godine.
Zanimljivo, udio od 94,9 posto u miksu električne energije koji su pokrivali obnovljivi izvori energije u travnju nije nacionalni rekord. To je postavljeno prije 46 godina u svibnju 1978., kada su dosegli vrhunac od 95,4 posto.
Portugal je napravio ogroman napredak u obnovljivoj energiji, s 27 posto u 2005. i 54 posto u 2017. Ozbiljno su se uhvatili u koštac s dekarbonizacijom na različite načine, od postupnog ukidanja proizvodnje na ugljen 2021. do jačanja svoje velike flote hidroelektrana s dodatnim kapacitetom skladištenja.
A od 2019. godine državne dražbe obnovljive energije povećavaju projekte komunalnih razmjera, s jasnim smjernicama za zelene tvrtke.
Sve je to postavilo temelje za neke prijelomne trenutke. Šest uzastopnih dana prošle jeseni, primjerice, proizvodnja obnovljive energije premašivala je potrebe zemlje za električnom energijom.
Portugal je prošle godine imao treći najveći udio energije vjetra u svom miksu električne energije s 29 posto, iza Irske (36 posto) i Danske (58 posto).
Emberovo novo izvješće European Electricity Review navodi da Portugal još nije prešao vrhunac u proizvodnji vjetra koji je postigao 2019.
To je unatoč ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu koji pretpostavlja “brzo udvostručenje” trenutnog kapaciteta vjetra, s 5 GW 2022. na 12 GW 2030.