Ekološki aktivisti upozoravaju da Neretvi prijete nove hidroelektrane
- Ekologija - 14.08.2024.
Nevladini aktivisti upozorili su na već sada velike posljedice izgradnje prve u nizu hidroelektrana nedaleko izvora rijeke Neretve na području Republike Srpske, čija realizacija, zajedno s projektom Gornji horizonti u istočnoj Hercegovini, prijeti prodoru slane vode u njenom donjem slivu.
Fotografije uginulih riba i rakova nedaleko ustave hidroelektrane u izgradnji na rijeci Neretvi kod mjesta Uloga objavili su iz organizacije Atelje za društvene promjene (ACT), koja koordinira aktiviste u zaštiti rijeka u BiH.
“Neretva zavijena u crno: Mrtvi rakovi i ribe kao najava početka kraja božanske rijeke kakvu poznajemo?!”, naveli su je u ponedjeljak na facebook stranici ACT-a. Pojasnili su kako su njihovi aktivisti nedjelju proveli u obilasku Uloga gdje su u tijeku završni radovi na hidroelektrani Ulog.
“HE ‘Ulog’ je ekološka bomba i sigurnosna prijetnja te ovaj projekat nije smio biti niti ozbiljnije razmatran, a kamoli realiziran. Posljedice bi mogle biti fatalne”, napisali su iz Ateljea za društvene promjene. Iz organizacije Zeleni Neretva iz Konjica su pak izvijestili kako je očito zbog punjenja akumulacije HE Ulog posljednjih dana zabilježen rekordno nizak vodostaj Neretve.
Vlasti Republike Srpske dodijelile su izgradnju hidroelektrane Ulog kompaniji EFT Vuka Hamovića, najvećeg trgovca električnom energijom na zapadnom Balkanu.
Ta hidroelektrana je prva od sedam u nizu koje se planiraju raditi na gornjem slivu rijeke Neretve. Ovoj rijeci prijeti još jedan projekt iz Republike Srpske – ‘Gornji horizonti’, čija je realizacija počela još u vrijeme bivše Jugoslavije.
Nekoliko objekata je već u izgradnji, a planira se vode iz istočne Hercegovine, koje su ranije preko pritoka završavale u Neretvi, sustavom tunela i kanala prevesti u Dabarsko, Fatničko i Bilećko jezero, gdje će biti korištene za proizvodnju električne energije.
U tome slučaju prijeti opasnost smanjenja vodotoka Neretve te prodora slane vode u plodno tlo na području Opuzena, Metkovića i Ploča, te dijela Hercegovine.