Volonteri posadili 1600 novih stabala na požarištu Valdebečke šume kod Pule
- Ekologija - 11.02.2025.
Volonteri Šumoboraca u protekla tri dana posadili su čak 1600 novih sadnica hrasta crnike i medunca na požarištu šume u Valdebeku kod Pule, koja je teško stradalo u velikom požaru 2022., kada je izgorjelo više od 20 hektara borove šume, izvijestili su u nedjelju organizatori.
U velikoj trodnevnoj akciji pošumljavanja požarišta u Valdebečkoj šumi na pulskom području, koju su organizirali Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i kreativna agencija HEARTH, sudjelovalo je 500 volontera, izviđači, učenici i nastavnici s područja Pule i Medulina, zaposlenici istarskih tvrtki te građani Pule i okolice, priopćeno je u nedjelju iz Saveza izviđača Hrvatske (SIH).
Brojni volonteri su uz stručnu pomoć šumara Hrvatskih šuma i izviđača, u tri dana posadili čak 1600 sadnica autohtonog hrasta crnike i medunca.
Održana je i pokazna vježba ispravne sadnje sadnica i postavljanja zaštitnih cijevi kako bi se sadnice zaštitile od atmosferskih neprilika i divljači. Također sudionicima pošumljavanju su izviđači i stručnjaci Hrvatskih šuma održali kraću edukaciju o uzgoju i održavanju šuma, ali i razlozima zbog kojih šume stradavaju, navodi se u priopćenju.
Upraviteljica Šumarije Pula, Irena Mišković iz Hrvatskih šuma rekla je kako su zadovoljni suradnjom s izviđačima i lokalnom zajednicom te odazivom volontera i rezultatima akcije. Dodala je da su njihovi šumari već prošle godine na požarištu šume u Valdebeku kod Pul posadili više tisuća sadnica te organizirali nekoliko volonterskih akcija sadnje.
Tim akcijama ukupno je na požarištu posađeno 10.000 sadnica, dodala je i najavila kako će se nastaviti sa sadnjom dok se u potpunosti ne pošumi čitavo požarište.
Pošumljavanje je održano u sklopu projekta CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativnog programa Šumoborci, u suradnji s gradom Pulom, Odredom izviđača „Istra“ Pula i Odredom izviđača pomoraca „Uljanik“.
Projekt CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativni program Šumoborci, do sada su u četiri godine okupili više od 10,000 volontera koji su u 118 akcija pošumljavanja posadili 179.600 novih stabala, rekao je Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske.
Službeni pokrovitelji projekta su Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
Projekt je na festivalu održivosti GREENCAJT osvojio glavnu nagradu za Najbolju zelenu kampanju u Hrvatskoj, dodaju iz Saveza izviđača Hrvatske.