Viša od Eiffelovog tornja: U Njemačkoj grade najveću vjetroturbinu na svijetu
- Zelena industrija - 17.07.2025.
U opčini Schipkauu, smještenoj u srcu njemačke regije Lausitz, na svega nekoliko kilometara od nekadašnjih rudnika ugljena, započela je izgradnja vjetroturbine kakvu svijet još nije vidio. S visinom od 300 metara samo do vrha stupa, a čak 363 metra kada se doda duljina lopatica rotora, ovo će postrojenje srušiti sve dosadašnje rekorde. Za usporedbu, najveća dosad bila je kineska turbina u Yangjiangu s 320 metara visine, dok SiemensGamesa u Danskoj drži drugo mjesto s oko 270 metara.
Snaga generatora, zanimljivo, iznosi tek 3,8 MW, vrijednost usporediva s prosječnom vjetroturbinom današnjice. No ključ nije u snazi već u iskoristivosti. Na 300 metara vjetar puše jače i stabilnije nego pri uobičajenih 140 metara, gdje rade standardne turbine. Dvije godine preciznih mjerenja pomoću posebnog 300-metarskog mjernog tornja pokazale su da visina drastično smanjuje pojavu zatišja. Rezultat? Očekuje se više nego dvostruko veća godišnja proizvodnja u odnosu na klasične sustave.
Najveći prinos dolazi zimi, kada su visinski vjetrovi snažniji. Prednost ovog koncepta je i to što se takve turbine mogu instalirati između postojećih, bez dodatnog zauzimanja nove površine.
Investitor Gicon tvrdi kako će ovaj projekt donijeti lokalnim zajednicama višestruku korist: od poreznih prihoda, novih radnih mjesta do stabilne opskrbe zelenom energijom. U planu je i financijsko uključivanje stanovnika kroz tzv. "Bürgerstrom" model, prema kojem je Gicon od 2015. već isplatio tri milijuna eura građanima uključenima u projekte. Ovaj vjetro-gigant također ima simboličnu dimenziju. Gradi se nadomak bivših rudnika lignita, čime Lausitz ulazi u novu energetsku eru, od fosilnih goriva prema obnovljivim izvorima.
Ipak, projekt nije bez kontroverzi. Lokalni aeroklub podnio je tužbu tvrdeći da će turbina ugroziti sigurnost leta malih zrakoplova. Sud ju je odbacio, a aerodrom u blizini ionako je zatvoren još 2024. godine.
Izazov nije samo visina nego i montaža: budući da ne postoji dizalica koja doseže 300 metara, Gicon koristi inovativni sustav unutarnjeg sklapanja. Tvrtka već planira serijsku proizvodnju s ambicijom da do 2030. u Njemačkoj postavi do 1000 ovakvih turbina. Iako priznaju da bi današnja tehnologija omogućila još 50 metara više, odlučili su ne stvarati najviše građevine u Njemačkoj, barem zasad. Ako sve bude po planu, lopatice će se zavrtjeti u ljeto 2026. godine.