Uzrokuje li zagađenje zraka demenciju?
- Ekologija - 22.10.2024.
Britanski znanstvenici spremaju se pokrenuti izvanredan istraživački projekt koji će pokazati kako zrak koji udišemo može utjecati na naš mozak. Kažu da će ovaj rad biti ključan za razumijevanje velikog medicinskog problema: kako atmosfersko zagađenje može izazvati demenciju .
Posljednjih su godina znanstvenici otkrili da je onečišćenje zraka jedna od najopasnijih prijetnji ljudskom zdravlju te su pokazali da je uključeno u nastanak raka, bolesti srca, dijabetesa, niske stope nataliteta i mnogih zdravstvenih problema. Sada znanstvenici s britanskog Instituta Francis Crick trebaju razmotriti njegovu uključenost u fenomen neurodegeneracije kroz istraživački projekt pod nazivom Rapid, koji financira dobrotvorna organizacija Race Against Dementia, a pokrenut je u ponedjeljak.
Rapid će uključiti znanstvenike koji ispituju točne procese pomoću kojih sićušne zagađujuće čestice mogu dovesti do demencije. Projket bi mogao donijeti uvid u način na koji čestice zraka općenito pokreću bolest i također pomoći u razvoju novih lijekova za suzbijanje napredovanja stanja kao što su Alzheimerova bolest.
“Zagađenje zraka općenito nije povezano s demencijom. Međutim, epidemiolozi su nedavno otkrili da su čestice u zraku zapravo prilično čvrsto povezane s rizikom od neurodegenerativnih bolesti,” rekao je jedan od voditelja projekta, prof Charles Swanton, zamjenik kliničkog ravnatelja Cricka. "Želimo otkriti kako točno sićušne čestice u zraku mogu imati tako dubok utjecaj na naš mozak i iskoristiti to znanje za razvoj novih lijekova za liječenje demencije."
Ključnu vrstu onečišćenja zraka čine suspenzije sitnih fragmenata krutih tvari i kapljica tekućine. Oni se proizvode od ispušnih plinova automobila i kamiona, tvornica, prašine, peludi, vulkana, šumskih požara i drugih izvora, a poznati su kao čestične tvari 2,5 ili jednostavno PM2,5. Te su čestice manje od 2,5 milijuntog dijela metra u promjeru – oko 30 puta sitnije od ljudske vlasi – i toliko su male da mogu putovati duboko u udubljenja ljudskog tijela. U slučaju demencije, vjeruje se da čestice dospijevaju u mozak kroz olfaktorni bulbus, zaobljenu masu tkiva koja se nalazi iznad nosne šupljine i igra ključnu ulogu u obradi informacija o mirisu.
Međutim, nije jasno kako se točno ovaj proces odvija i dovodi do demencije, a glavni cilj projekta Rapid bit će otkriti točan proces koji uzrokuje stvaranje nakupina u moždanom tkivu koje su obilježje Alzheimerove bolesti . Istraživanje kako bi se otkrilo koji je mehanizam uključen u uzrok demencije usredotočit će se na in vitro pokuse na ljudskim matičnim stanicama, kao i na životinjskim modelima.