Uništenje ukrajinske brane izazvalo je 'toksičnu tempiranu bombu'
- Ekologija - 14.03.2025.
Uništavanje velike ukrajinske brane 2023. godine pokrenulo je "toksičnu tempiranu bombu", pokazalo je istraživanje. Znanstvenici su otkrili da su sedimenti s dna jezera, koji sadrže 83.000 tona teških metala bili izloženi kada je brana Kakhovka dignuta u zrak godinu dana nakon početka ruske invazije.
Znanstvenici su otkrili da je manje od 1 posto ovih visoko toksičnih teških metala, koji uključuju olovo, kadmij i nikal vjerojatno ispušteno kada se akumulacijsko jezero ispraznilo. Rekli su da će preostali zagađivači iscuriti u rijeke dok kiše raznose sediment, što je prijetnja ljudskom zdravlju u regiji gdje se riječna voda naširoko koristi da bi se nadoknadili nedostaci u vodoopskrbnim mrežama.
Voditeljica istraživanja, Oleksandra Shumilova, rekla je da je razmjer utjecaja na okoliš usporediv s nuklearnom katastrofom u Černobilu.
Znanstvenici su povezali mjerenja na terenu s podacima daljinskog istraživanja i hidrološkim modelima kako bi mapirali utjecaj uništenja brane na okoliš. Kada je prana uništena u poplavama su poginule 84 osobe, a znanstvenici su procijenili da je poplava ubila 20 do 30 posto glodavaca u poplavnim nizinama, te svu riblju mlađ iz jezera.
Čini se da je uništenje prirodnog života detaljno opisano u studiji u suprotnosti s upečatljivim slikama divljih životinja koje su se vratile u područje akumulacijskog jezera nakon pucanja brane. Bijele vrbe i crne topole pošumile su nekadašnje jezero, a divlje svinje i druge životinje zauzele su područja koja ljudi i danas izbjegavaju. U vodu su se vratile ribe koje nisu viđene desetljećima, poput jesetre i haringe.
Brana Kakhovka, koja je izgrađena 1950-ih na rijeci Dnjepar, uništena je 6. lipnja 2023. dok je bila pod ruskom okupacijom. Jezero se koristilo za hlađenje nuklearne elektrane Zaporižja i navodnjavanje južne Ukrajine .