Sušna područja sada čine 40 posto kopna na Zemlji, isključujući Antarktik

Područje kopna gotovo za trećinu veće od Indije pretvorilo se u posljednja tri desetljeća iz vlažnih uvjeta u suha tla, sušna područja u kojima je poljoprivreda otežana,  pokazalo je istraživanje.

Sušna područja sada čine 40 posto cjelokupnog kopna na Zemlji, isključujući Antarktik. Tri četvrtine svjetskog kopna pretrpjelo je sušnije uvjete u posljednjih 30 godina, što će se vjerojatno događati i u budućnosti, prema studiji UN -ovog sučelja za znanstvenu politiku, tijela znanstvenika koje su sazvali Ujedinjeni narodi.

Afrika je izgubila oko 12 posto svog BDP-a zbog sve veće suše između 1990. i 2015. godine, pokazalo je izvješće. Predviđaju se još gori gubici: Afrika će izgubiti oko 16 posto svog BDP-a, a Azija blizu 7 posto u sljedećih pola desetljeća.

Ibrahim Thiaw, izvršni tajnik UN-ove konvencije za borbu protiv dezertifikacije (UNCCD), rekao je: „Za razliku od suša, privremenih razdoblja niske količine oborina, ovo  predstavlja trajnu, neumoljivu transformaciju. Kad klima područja postane suša, gubi se mogućnost povratka na prijašnje uvjete. Suša klima koja sada utječe na velika područja diljem svijeta neće se vratiti na staro stanje, a ova promjena redefinira život na Zemlji.”

Neki će usjevi biti posebno ugroženi. Predviđa se da će se prinosi kukuruza u Keniji prepoloviti do 2050. godine, ako se sadašnji trendovi nastave. Sušna područja su područja u kojima se 90 posto padalina gubi isparavanjem, ostavljajući samo 10 posto za vegetaciju. Dvije trećine kopna na globalnoj razini pohranit će manje vode do sredine stoljeća, navodi se u izvješću objavljenom početkom tjedna.