Rješenje za problem plastike? Radioaktivnim zrakama protiv plastičnog otpada
- Aktualno - 01.04.2025.
Veliki problem plastičnog otpada muči svijet, no revolucionarna ideja mogla bi to promijeniti. Znanstvenici žele koristiti radioaktivno zračenje za pretvorbu plastike u vrijedne sirovine. Je li ovo ključ za budućnost bez plastičnog otpada?
Plastika je danas posvuda, a rezultat su ogromne količine plastičnog otpada s ozbiljnim posljedicama za ljude, životinje, biljke i okoliš. Godišnje se proizvede više od 400 milijuna tona plastike, od čega se samo devet posto reciklira. Mali udio plastike koja se reciklira posljedica je činjenice da je mnoge vrste plastičnog otpada vrlo teško i previše skupo reciklirati. Umjesto toga ona postaje otpad i s vremenom se razgrađuje u mikroplastiku.
Za složeniji plastični otpad, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) stoga zagovara novu metodu recikliranja: nuklearno zračenje. Ovo nije samo ekološki prihvatljivije i učinkovitije, nego također ne sadrži nikakve potencijalno štetne aditive, tvrde iz IAEA-e.
IAEA ističe još jednu prednost: zračenje može korisno nadopuniti konvencionalne procese recikliranja. Ono omogućuje da se reciklirana plastika posebno sortira prema vrsti polimera, što povećava njezinu čistoću, a time i vrijednost. "Glavna prednost zračenja u recikliranju plastike je njegova sposobnost da promijeni kemijsku strukturu plastike na molekularnoj razini", rekao je Azillah Binti Othman, službenik za zaštitu od zračenja IAEA-e.
Ostaje za vidjeti hoće li se tehnologija zračenja koristiti za recikliranje plastike u budućnosti. Do sada gama zračenje nije igralo nikakvu ulogu u istraživanju ili praksi recikliranja. Očekuje se da će prvi testovi početi uskoro na Filipinima, uz potporu IAEA-e. Korištenje zračenja kao rješenja za plastiku globalnoj bi nuklearnoj industriji pružilo unosnu poslovnu priliku.
Trenutno se plastika može reciklirati različitim metodama, a izbor metode ovisi o vrsti plastike i stupnju onečišćenja.