Prodaja dizalica topline u Europi je jako pala, proizvođači u problemima

Prodaja dizalica topline pala je 23 posto u Europi prošle godine, pokazuju podaci iz industrije. Prodaja se time vratila na razinu prije rata u Ukrajini. Potražnja za ovim  uređajima za grijanje pala je za oko 50 posto u Belgiji i Njemačkoj, te za 39 posto u Francuskoj, prema podacima za 13 država koje pokrivaju 85 posto europskog tržišta dizalica topline. Jedina država koja se suprotstavila trendu bila je Velika Britanija, gdje je prodaja porasla za 63 posto tijekom 2024. godine. 

Dizalice topline ili toplinske pumpe smatraju se ključnim alatima za smanjenje ovisnosti o stranom plinu i zaustavljanje globalnog zagrijavanja. Nekad opskurni uređaji doživjeli su porast popularnosti u Europi nakon što je ruska invazija Ukrajine u punom opsegu izazvala skok cijena plina.

“Vrlo snažan rast koji se pojavio 2022. i 2023., povezan s ratom i cijenom plina, nije imao temelj u snažnoj politici”, rekao je Paul Kenny, glavni direktor Europske udruge toplinskih pumpi (EHPA). "Čovjek bi pomislio da bi u Europi, s neprijateljem pred vratima, kada su energetska sigurnost i energetski suverenitet toliko važni u političkim umovima, naši kreatori politike poduzeli onu vrstu akcija koje su društvu potrebne."

EHPA je otkrila da je pad prodaje u 2024. bio potaknut političkom neizvjesnošću i promjenama u shemama potpore na nekoliko ključnih tržišta, kao i usporenim gospodarstvom koje je dovelo do ukupnog pada u instalacijama grijanja. Dva milijuna dizalica topline prodano je 2024.. što je približno isto kao i 2021., unatoč visokim cijenama plina i sigurnosnim strahovima koji i dalje muče Europu.

Dizalice topline koštaju više od plinskih bojlera, ali su obično jeftinije za korištenje i rezultiraju manjom štetom za okoliš i klimu. 

Pad je pogodio i proizvođače. EHPA tvrdi da je sektor dizalica topline uložio milijarde u dodatne kapacitete od početka rata, ali "veliki dio tih kapaciteta sada leži neiskorišten". Procjenjuje se da je najmanje 4000 radnih mjesta ukinuto, a daljnjih 6000 radnika suočava se sa skraćenim radnim vremenom ili drugim posljedicama.