Počeli ugrađivati polupodzemne spremnike u Zagrebu, praznit će ih tiše i brže

U Zagrebu je počela ugradnja polupodzemnih spremnika, ovoga tjedna ugrađeni su prvi setovi na dvije lokacije u Zapruđu, određena je ukupno 751 lokacija za ugradnju 2253 spremnika za papir, plastiku i staklo u vrijednosti 15 milijuna eura, koji će se financirati iz gradskog proračuna.

Tijekom 2024. mapiran je cijeli grad i određene su lokacije za ugradnju polupodzemnih spremnika, a svaka lokacija ima tri spremnika. Cijena ugradnje iznosi prosječno oko 20. 000 eura po lokaciji, priopćili su u petak iz Grada Zagreba.

Spremnici su namijenjeni odlaganju plastične i metalne, papirnate, kartonske i ambalaže od stakla, a poklopac im je u boji otpada koji se u njega odlaže. Miješani komunalni otpad i biootpad odlažu se, kao i do sada, u za njih predviđene spremnike unutar zgrade, a sve druge vrste otpada na reciklažna dvorišta.

"Glavni ciljevi novog modela sakupljanja otpada su povećanje odvajanja otpada te uklanjanje što većeg broja spremnika s javnih površina. U oba ta cilja postigli smo značajan napredak u protekle dvije godine, a sljedeće godine napravit ćemo još veći i vidljiviji iskorak u razvoju održivog sustava gospodarenja otpadom", rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Pražnjenje novih spremnika bit će brže i tiše

Polupodzemni spremnici su djelomično ukopani ispod razine tla i služe za odlaganje otpada u višestambenim zgradama, a od dosadašnjih spremnika razlikuju se po tome što zauzimaju manje javne površine i imaju veći volumen pa u njih stane više otpada, a pražnjenje će biti brže i tiše nego kod dosadašnjih spremnika.

Nakon prijelaznog razdoblja, u višestambenim zgradama kojima su spremnici dodijeljeni više neće biti spremnika za plastičnu i metalnu, papirnu i kartonsku ambalažu od 1100 litara, a uklonit će se i okolni zeleni otoci.

U polupodzemne spremnike ugradit će se sustav za kontrolu korištenja spremnika putem kartice, odnosno aplikacije. Tada će ih moći koristiti ograničeni broj stanara višestambenih zgrada, rekli su iz Grada. U prvo vrijeme neće biti ograničenja za otvaranje spremnika, a kada dođe do promjene pravovremeno će obavijestiti javnost.

Iz Grada su napomenuli da je nakon uvođenja novog modela udio odvojeno sakupljenog otpada u Zagrebu porastao s 27,6 posto u 2022. na 41,6 posto u 2023. godini. Grad Zagreb je za preko 50 posto povećao udio odvojeno sakupljenog otpada i tako zabilježio najveći skok od svih gradova u Hrvatskoj s više od 15. 000 stanovnika. 

Pregled svih lokacija te informacije koji su spremnici ugrađeni i kojim korisnicima višestambenih zgrada pripadaju mogu se naći na web stranici https://spremnici.zagreb.hr/.