Plastična od bambusa ili električna: Koja četkica za zube je održivija?

Prema The American Dental Association, ljudi bi trebali mijenjati svoje četkice za zube svaka tri do četiri mjeseca ili češće ako su pohabane. S obzirom na sveprisutnost četkica za zube milijarde se koriste i odbacuju svake godine. Skupina akademika sa Sveučilišnog koledža London (UCL) Eastman Dental Institute i Trinity College Dublin nedavno je objavila zajedničko izvješće za usporedbu održivosti različitih vrsta četkica za zube. Uspoređivali su plastičnu, plastičnu sa zamjenjivim glavama, bambusovu i električnu koristeći procjenu životnog ciklusa kako bi razmotrili sve aspekte "života" četkice za zube, od izrade do odlaganja.

Plastični polipropilen dobiven iz fosilnih goriva, koji se koristi za izradu obje vrste plastičnih četki, imao je najveći pojedinačni utjecaj na okoliš kada je u pitanju otisak  četkica. U svom Globalnom pregledu plastike, Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) procjenjuje da se svake godine globalno proizvede oko 380 milijuna tona plastičnog otpada, od čega 43 milijuna tona dolazi od potrošačkih proizvoda. Otprilike 14 milijuna tona toga, ili 3,7% ukupnog plastičnog otpada, napravljeno je od polipropilena.

Što se tiče električne četkice za zube, njen utjecaj na okoliš bio je 11 puta veći od četkice za zube od bambusa, prema LCA. Imala je najlošije rezultate u svim kategorijama osim u jednoj potrošnja vode, a najveći doprinos njenom ukupnom utjecaju na okoliš bio je transport jer je veća i teža. 

Studija UCL-a i Trinity Collegea pokazala je da su plastične ručne četkice za zube s izmjenjivim glavama na vrhu po najmanjem utjecaju na okoliš, a odmah nakon njih slijedile su četkice od bambusa. Možda će vam biti iznenađujuće da su plastične četkice za zube, čak i one sa zamjenjivim glavama, održivije od četkica od bambusa, s obzirom na to da bambus brzo raste u inače izazovnim uvjetima i prirodno pohranjuje CO2. 

"Zbog uzgoja bambusa, četkice za zube od bambusa mogle bi spriječiti bolje korištenje zemlje kao što je za povećanje bioraznolikosti ili za uzgoj drveća za nadoknadu emisija ugljika", rekao je koautor Paul Ashley, profesor pedijatrijske stomatologije na UCL-u o nalazima. "Stoga to nije nužno najbolja opcija za okoliš kao što se popularno vjeruje. Iako je važno napomenuti da je njihov utjecaj na klimu još uvijek puno manji od konvencionalnih i električnih četkica za zube."