Panasonic izlazi iz solarne industrije i baterijskog skladištenja energije

Panasonic je u pismu od 28. travnja obavijestio svoje sjevernoameričke partnere za instalaciju da će prekinuti poslovanje sa solarnom energijom i baterijskim skladištenjem energije. Pismo, koje je potpisao Naoki Kamo, predsjednik tvrtke Panasonic Eco Systems North America, u cijelosti je podijelio monter solarnih sustava na Redditu, a djelomično je objavljeno na web stranici tvrtke .

„Ovo je bila strateška odluka – a ne odraz učinkovitosti tehnologije ili predanosti naših partnera poput vas“, stoji u pismu. „Iako i dalje vjerujemo u potencijal solarne energije i skladištenja energije, to više nije pravi posao za nas u ovom trenutku.“

Panasonic se obvezao poštivati ​​sva jamstva, uključujući i ona za sustave koji još nisu u potpunosti instalirani, te se obvezao na podršku korisnicima jasnim smjernicama o pokriću jamstva trećih strana. Podrška će se nastaviti putem web stranice tvrtke i namjenskog kanala e-pošte.

Iako izlazi s tržišta solarnih panela i skladištenja energije za stambene objekte, Panasonic nastavlja ulagati u proizvodnju baterijskih ćelija za električna vozila. Njegov pogon za proizvodnju baterija u Kansasu vrijedan 4 milijarde dolara, najavljen 2022. godine, trebao bi biti dovršen u prvoj polovici 2025. godine. Tvrtka je i dalje aktivna u drugim tehnologijama čiste energije, uključujući toplinske pumpe .

Ova objava označava kraj Panasonicove uloge u solarnoj industriji, pozicije koju je učvrstio nakon akvizicije Sanyoa 2009. godine. Sanyo, pionir u tehnologiji heterospojnih solarnih ćelija, bio je u potpunosti integriran u Panasonic do 2011. godine. Njegovi HIT (heterospoj s intrinzičnim tankim slojem) moduli, lansirani 1997., bili su prvi komercijalno dostupni heterospojni solarni paneli na svijetu. 

Nakon rebrendiranja Sanyovih HIT modula pod imenom Panasonic, tvrtka je ostala istaknuti igrač u stambenoj solarnoj energiji, s vremenom proširujući svoju liniju proizvoda kako bi uključila Evervolt baterijske sustave i potpuno crne HJT module s učinkovitošću većom od 22 posto.

Unatoč svojoj snažnoj tehnologiji, Panasonic se postupno prebacio s vlastite proizvodnje na OEM partnerstva jer je cjenovna konkurencija, posebno od strane kineskih dobavljača, smanjila marže i preoblikovala globalno tržište solarne energije.Tvrtka je 2021. godine službeno izašla iz poslovanja s proizvodnjom solarnih panela. Uslijedilo je još jedno posljednje izdanje pod markom Panasonic, čak i nakon što je prodala svoj intelektualni vlasnički list nad solarnim modulima. Do danas, Panasonicovi naslijeđeni moduli ostaju među najprodavanijima na američkom tržištu stambenih objekata.