Pad broja ptica u Ujedinjenom Kraljevstvu: 'Neke vrste bi mogle izumrijeti'

Broj divljih ptica u Ujedinjenom Kraljevstvu nastavlja padati unatoč obećanjima Britanske vlade da će zaustaviti propadanje prirode do 2030. Podaci koje je vlada objavila u utorak pokazuju da su u proteklih pet godina sve vrste ptica doživjele pad populacije zbog gubitka staništa, upotrebe pesticida, klimatskih promjena i ptičje gripe. Sveukupno, u pet godina od 2018. broj vrsta ptica u cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu smanjio se za 2 posto, a u Engleskoj za 7 posto.

Najgore prolaze divlje ptice na farmama, čiji se broj ozbiljno smanjio, za oko 61 posto dugoročno (od 1970.) i 9 posto kratkoročno (od 2018. do 2023.), i šumske ptice, čiji je broj opao za oko 35 posto dugoročno i 10 posto kratkoročno.

Neke ptice na farmama prošle su posebno loše. Broj grlica smanjio se za 54 posto u Ujedinjenom Kraljevstvu u posljednjih pet godina. Broj vrabaca također nastavlja naglo opadati, za 25 posto u cijelom UK i 35 posto u Engleskoj tijekom tog razdoblja.

Pad broja divljih ptica na poljoprivrednim zemljištima uglavnom je posljedica gubitka staništa, s manje živica, drveća i druge vegetacije u kojoj se gnijezde. Upotreba pesticida i gnojiva također je smanjila populaciju insekata dostupnih pticama za prehranu. Neki farmeri su promijenili svoju praksu uzgoja i počeli su primjećivati ​​poboljšanja u broju grlica.

Stručnjaci su upozorili da bi neke ptice mogle izumrijeti ako se ovakvi trendovi nastave. Kathryn Brown, direktorica odjela za klimatske promjene i dokaze pri Wildlife Trusts, rekla je: "Smanjenje broja divljih ptica u Ujedinjenom Kraljevstvu je tragično. Ove najnovije brojke posebno su alarmantne, s obzirom na trend pada kod svih vrsta ptica posljednjih godina. Gubitak staništa, zagađenje i klimatske promjene čimbenici su koji su pridonijeli ovom zabrinjavajućem padu.  Bez usklađene akcije za obnovu prirode u velikim razmjerima, postoji značajan rizik da bi mnoge vrste ptica mogle biti reklasificirane iz ugroženih u izumrle vrste u Britaniji"

Stvarno stanje bi moglo biti mnogo gore od prikazanog jer brojke ne uzimaju u obzir gubitak morskih ptica od ptičje gripe, koja je harala populacijom od 2022. godine.