Oprez: Vrlo je opasno dodavati smeće u peći i kotlove na drva

Neki pojedinci koji se griju na drva znaju ponekad dodati karton, plastiku, staru odjeću i drugi otpad na vatru kako bi se brzo i jednostavno riješili otpada i malo uštedjeli na troškovima za drva. Ali studija je pokazala da spaljivanje otpada u zatvorenim prostorima ima ozbiljne posljedice na onečišćenje zraka, a posebno na količinu kemikalija koje uzrokuju rak.

Istraživanja su pokazala da peći i kamini uzrokuju oko 45 posto onečišćenja česticama PM2,5 u istočnoj Europi. gdje se mnoga domaćinstva griju na kruta goriva. 

Dr. Dóra Mentes, znanstvena novakinja na Sveučilištu u Miskolcu u Mađarskoj, rekla je: „Grad u kojem živim, Miskolc, ima jedan od najzagađenijih zraka u Europi. Svake zime svi primjećuju lošu kvalitetu zraka.”

Problem se povećava spaljivanjem otpada u kućanstvima. U Mađarskoj 2 do 10 posto kućanstava također spaljuje otpad u svom kućnom kotlu za grijanje, a u Poljskoj najmanje 10 posto. No sličan problem je i na zapadu Europe. U Ujedinjenom Kraljevstvu, najmanje 4 posto domova koji koriste kruto gorivo u zatvorenom prostoru također spaljuje smeće na vatri. 

Mentes i njezin tim počeli su istraživati ​​što spaljivanje kućnog otpada znači za onečišćenje zraka. Tipična kućna peć na  drva instalirana je u njihovom laboratoriju sa senzorima i opremom za uzorkovanje spojenim na dimnjak.

Prvo su istraživači testirali onečišćenje zraka spaljivanjem hrastovih cjepanica. Zatim su testirali mješavine hrastovih trupaca i 10% otpada, uključujući plastiku, tekstil (pamuk i poliester), karton i premazani papir kao što su tetrapak pakiranja.  Pamuk, karton i premazani papir uzrokovali su najveće povećanje zagađenja česticama u dimnjaku. U nekim slučajevima dodavanje 10% otpada udvostručilo je zagađenje česticama.

Dodavanje otpada značilo je da će mnogo više kuglica katrana ići u dimnjak, zajedno s većim količinama ugljičnog monoksida. Možda su najveći problem bili policiklički aromatski ugljikovodici koji uzrokuju rak. Oni su se povećali za oko dva do četiri puta, ovisno o otpadu. Plastika i premazani papir doveli su do najvećih povećanja.

Ironično, istraživanje je otkrilo je da dodavanje otpada smanjuje učinkovitost peći na drva. Dodavanje plastike značilo je da je drvo gorjelo prebrzo za dizajn peći, dok su papir i pamuk začepili protok zraka pepelom. To je značilo da se dodavanjem otpada smanjuje toplina iz glavnog goriva.