Video: Novo postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda iz kanalizacije proizvodi klimatski prihvatljivo gorivo
- Zelena industrija - 03.04.2025.
Konzorcij povezan s Tehnološkim institutom Karlsruhe izgradio je u postrojenju za pročišćavanje otpadnih voda u Mannheimu pogon koji čisti proizvedeni bioplin i koristi dobiveni CO2 za proizvodnju klimatski neutralnog brodskog goriva koristeći zeleni vodik. Proces bi mogao pomoći u dekarbonizaciji pomorskog sektora, koji je trenutno odgovoran za oko tri posto globalnih emisija stakleničkih plinova.
Demonstracijsko postrojenje koristi patentirani proces za pretvorbu bioplina proizvedenog tijekom pročišćavanja otpadnih voda u metanol koji je neutralan za klimu. Bioplin se prvo pročišćava, a izdvojeni CO2 se zatim može koristiti s vodikom proizvedenim iz obnovljivih izvora za proizvodnju metanola, sirovine koja se može koristiti kao brodsko gorivo ili u kemijskoj industriji. Metanol oslobađa CO2 natrag u atmosferu kada izgori. Međutim, budući da ovdje CO2 dolazi iz postrojenja za pročišćavanje, a ne iz dodatnih fosilnih izvora, smatra se klimatski neutralnim. U Europi postoji oko 80.000 postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda koja nude značajan potencijal za novi proces, ustvrdili su iz njemačkog instituta.
"Kako bismo postigli naše ciljeve zaštite klime, moramo držati otvorene sve tehnološke mogućnosti", rekao je Volker Wissing, njemački savezni ministar za digitalna pitanja i promet. "Osim elektrifikacije i pogona temeljenog na vodiku, potrebna su nam goriva prihvatljiva za klimu, posebno u pomorskom prometu ." Naglašavajući da taj sektor predstavlja buduće rastuće tržište, Wissing je rekao da bi Njemačka trebala igrati pionirsku ulogu u istraživanju i razvoju. "Također se radi o tome da našu državu učinimo neovisnom o uvozu energije."
Vidal Vazquez, suosnivač startupa za klimatsku tehnologiju ICODOS s Tehnološkog instituta Karlsruhe, dodao je: "Samo u Njemačkoj, postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda mogla bi proizvesti nekoliko milijuna tona održivog metanola godišnje." Projekt pokazuje da "postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda mogu poslužiti kao srce održive proizvodnje goriva i imaju potencijal koji je dosad ostao neiskorišten", rekao je Vazquez. ICODOS je trenutno u pregovorima s drugim postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda o postavljanju drugih proizvodnih pogona.
Sintetička goriva koja se temelje na obnovljivim izvorima energije mogla bi biti potrebna za dekarbonizaciju određenih sektora kao što je pomorstvo, gdje alternative danas nisu dostupne ili su iznimno skupe.