Novi proces omogućava pretvaranje biljnog otpada u održivo zrakoplovno gorivo

Znanstvenici sa Sveučilišta Washington State uspješno su testirali novi način proizvodnje održivog mlaznog goriva iz poljoprivrednog otpada na bazi lignina.

Objavljeno u časopisu Fuel Processing Technology, istraživanje tima pokazalo je kontinuirani proces koji izravno pretvara polimere lignina, jednu od glavnih komponenti biljnih stanica, u oblik mlaznog goriva koje bi moglo pomoći u poboljšanju performansi održivo proizvedenih zrakoplovnih goriva.

"Naše postignuće približava ovu tehnologiju korak bliže korištenju u stvarnom svijetu pružajući podatke koji nam omogućuju bolju procjenu njezine izvedivosti za komercijalno zrakoplovstvo", rekao je vodeći znanstvenik projekta Bin Yang, profesor na Odjelu za inženjering bioloških sustava Sveučilišta Washington State.

Lignin je klasa strukturnih molekula koje biljke čine žilavima i drvenastima, a dobiva se iz  stabljika, klipova i lišća kukuruza koji ostaju nakon žetve i drugih poljoprivrednih nusproizvoda.

Tim je razvio proces nazvan "istovremena depolimerizacija i hidrodeoksigenacija", koji razgrađuje polimer lignina i istovremeno uklanja kisik kako bi se stvorilo mlazno gorivo na bazi lignina. U svom postrojenju u Richlandu, znanstvenici su uveli otopljeni polimer lignina u reaktor za kontinuiranu hidrotretaciju kako bi proizveli gorivo.

Globalna potrošnja zrakoplovnog goriva dosegnula je rekordnu razinu svih vremena od gotovo 380 milijardi litara u 2019., a očekuje se da će se potražnja povećati u narednim desetljećima. Održiva zrakoplovna goriva dobivena iz biljne biomase mogla bi pomoći smanjiti ugljični otisak zrakoplovstva. 

Tim sada radi na poboljšanju procesa za bolju učinkovitost i smanjenje troškova.