Nova studija pokazuje da pošumljavanje ne može nadomjestiti emisije fosilne industrije
- Ekologija - 09.07.2025.
Sadnja drveća dugo je percipirana kao jednostavno, prirodno rješenje za borbu protiv klimatskih promjena. No prema najnovijoj znanstvenoj analizi, čak i kada bismo zasadili šume na području većem od cijele Sjeverne Amerike, to i dalje ne bi bilo dovoljno za kompenzaciju emisija CO2 koje bi nastale potpunim iskorištavanjem fosilnih rezervi najvećih svjetskih energetskih kompanija.
Riječ je o oko 673 milijarde tona ugljičnog dioksida, brojci toliko velikoj da bi za njezino upijanje bilo potrebno pošumiti gotovo svaku dostupnu površinu na planetu, uključujući poljoprivredne i naseljene zone. Studija, čiji su autori znanstvenici s britanskog sveučilišta u Exeteru, upozorava kako je riječ o teoretskom modelu, zamišljenom ne kao prijedlogu, već kao upozorenjem o razmjerima problema.
Analize su pokazale da bi čak i potpuno pošumljena Sjeverna Amerika mogla apsorbirati najviše 590 milijardi tona CO2 – što i dalje ne bi bilo dovoljno. A to uključuje zamjenu gradova, prometnica i oranica šumama, što je, naravno, potpuno nerealno.
Osim što je prostorno neodrživo, kompenziranje emisija sadnjom drveća pokazalo se i ekonomski neučinkovitim. Tvrtke bi morale u cijenu svojih proizvoda uključiti visoke troškove sadnje i održavanja šuma, a stvarni trošak dodatno raste ako se koristi tehnička separacija CO2 iz zraka. Zaključak studije je jasan: jeftinije i učinkovitije je zaustaviti korištenje fosilnih goriva nego ih naknadno pokušavati neutralizirati.
No problem ne staje tu. Drveće je osjetljivo na sušu, vrućinu, štetnike i požare, sve učestalije pojave u uvjetima klimatskih promjena. Kad šume izgorjele ili umru, pohranjeni CO2 se vraća u atmosferu. Tada sadnja ne pomaže, naprotiv, postaje dodatni izvor emisija.
Iako pošumljavanje može biti dio rješenja, posebice ako se provodi pametno, u kombinaciji s očuvanjem bioraznolikosti i gospodarskim pošumljavanjem , ono nikako ne smije zamijeniti napore za smanjenjem emisija. Iluzija da ćemo sve "izbalansirati" sadnjom stabala samo odugovlači prijeko potrebne strukturne promjene.
Znanstvenici stoga pozivaju na prioritetni razvoj obnovljivih izvora energije, sunca, vjetra i baterijskih sustava, jer samo tako možemo realno usporiti zagrijavanje planeta. Drveće pomaže, ali ne može nositi teret naše emisijske prošlosti.