Ništa od preporoda nuklearne energije: Samo šest novih reaktora u 2024. godini
- Aktualno - 29.01.2025.
U 2024. samo je šest šest novih nuklearnih reaktora za proizvodnju električne energije spojeno na mrežu diljem svijeta. U međuvremenu, četiri reaktora su došla do kraja svog radnog vijeka i ugašena su, javlja Međunarodni ekonomski forum za obnovljive izvore energije (IWR).
Platforma se poziva na podatke Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Šest novih nuklearnih reaktora su “Barakah-4” s nominalnom snagom od 1.310 megavata u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, “Fangchenggang-4” sa 1.000 megavata i “Zhangthou-1” sa 1.126 megavata, obje u Kini, reaktor “Vogtle-4” snage 1117 megavata U SAD-u, indijski reaktor “Kakrapar-4” snage 630 megavata i “Flamanville-3” sa 1630 megavata u Francuskoj.
Istodobno je u 2024. "Kursk-2" od 925 megavata uklonjen s mreže u Rusiji, u Tajvanu je prestao s radom "Maanshan-1" sa 936 megavata, a Kanadi su reaktori “Pickering-1” i “Pickering-4”, oba snage 515 megavata, prekinuli s radom.
Ukratko, proširenje kapaciteta proizvodnje nuklearne energije iznosilo je 3.922 megavata za cijelu 2024. godinu. Tijekom istog razdoblja fotonaponski sustavi snage 593 gigavata pušteni su u rad diljem svijeta, što znači da ukupna snaga nove solarne energije instalirane u 2024. nadmašuje nuklearnu više od 140 puta. No, stvari su izgledale još gore za nuklearnu energiju 2023. godine kada je pet novih reaktora je pušteno u rad i isto toliko ih je zatvoreno.
IWR kao razloge na malu popuarnost nuklearne energije vidi dugo vrijeme izgradnje i visoke investicijske troškove. Primjerice, svojednobno je procijenjeno je da će Flammanville koštati 3,2 milijarde eura, a izgradnja će trajati pet godina. Na kraju se sve pretvorilo u "financijsku katastrofu" jer su troškovi porasli na 23,7 milijardi eura, a izgradnja je trajala 17 godina!
“Flamanville-3” je posebno negativan primjer, ali ni vrijeme izgradnje drugih reaktora ne djeluje privlačno. Devet godina za “Barakah-4” u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, deset godina za “Vogtle-4”, za “Kakrakpar-4” bilo je potrebno 13 godina da se završi: Čak je i izgradnja novih kineskih reaktora trajala duže od planiranog, odnosno sedam i osam godina. No niti jedan od tih projekata nije uspio postići planirane investicijske troškove od oko tri milijarde eura za izgradnju novog reaktora. Za američki reaktor trebalo je platiti 17 milijardi američkih dolara, izvijestila je američka Uprava za energetske informacije (US EIA).