Nema zatvaranja Jakuševca dok se ne otvori Centar za gospodarenje otpadom

 Na saborskom Odboru za zaštitu okoliša i prirode razmotrena je u četvrtak problematika i održiva rješenja gospodarenja otpadom na odlagalištu Jakuševec, vezano uz ugrozu zdravlja te istaknuto da do njegova zatvaranja ne može doći prije otvaranja Centra gospodarenja otpadom.

Odlagalište otpada Prudinec Jakuševec ne može se zatvoriti bez otvaranja Centra za gospodarenje otpadom i ne postoji tehničko rješenje kojim bi se moglo spriječiti širenje neugodnih mirisa dok se ne zatvori na siguran način, rekao je predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Ivan Novaković.

Dodao je kako odlagalište ima sve potrebne dozvole za rad i da se provode redovite kontrole kvalitete zraka. Vezano uz odrone u studenome i prosincu prošle godine, pri čemu je u posljednjem teško ozlijeđen radnik, rekao je da su se poduzele aktivnosti kako bi se utvrdio uzrok odrona i da bi se odlagalište učinilo sigurnim.

Državni inspektorat je pokrenuo postupke, no do sada nije donesena ni jedna pravomoćna presuda protiv Holdinga, ustvrdio je. Napomenuo je kako je kompostana za biootpad zatrpana i izvan funkcije i taj otpad zbrinjavaju privatni oporabitelji.

Pomoćnik glavnog državnog inspektora Krunoslav Bašić rekao je kako su svi uzeti i analizirani uzorci s odlagališta bili u redu osim jednog koji je sadržavao biootpad. Pokrenuti su postupci protiv operatera zbog dovoženja neadekvatnog otpada na odlagalište, a angažirana je i vodopravna inspekcija kako bi utvrdila postoji li eventualne nepravilnosti vezane uz njegovu vodonepropusnost, rekao je. 

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković rekla je kako Holding nije u njezinoj nadležnosti i da ne može procjenjivati  njegovu odgovornost, no da se odluke moraju donositi brže i da Vlada podržava strateške projekte i spremna je ponuditi dodatnu pomoć kako bi se ostvario plan gospodarenja otpadom.

Koncept je usvojen i dat ću sve od sebe da projekti zažive, jer se bez njihove realizacije ne mogu ostvariti planovi gospodarenja otpadom, rekla je Vučković dodavši da ne vidi drugog načina. Zagreb godišnje stvara 350.000 tona otpada godišnje odnosno 19 posto ukupnog otpada u Hrvatskoj i potrebni su dodatni napori i ubrzano djelovanje kako bi Zagreb dobio učinkovit sustav gospodarenja otpadom, rekla je ministrica.

Danska zatvara spalionice otpada, jer se spaljivanjem otpada dobiva puno manje energije, nego njegovim recikliranjem, a uz to nastaje visokotoksični pepel i otrovni spojevi dioksin i furan, upozorio je zastupnik Marin Miletić (Most).

Upitao je zašto se "guraju" promašeni koncepti zbrinjavanja otpada kada u njima nema energetske isplativosti te naglasio da ih treba mijenjati.  S druge strane zastupnik Hrvoje Zekanović (HDS) ustvrdio da je da su baš energane najsuvremeniji način zbrinjavanja otpada. 

Predsjednik Udruge za zaštitu okoliša Jakuševec Ratko Bedeković predložio je da se iduća sjednica odbora održi u Jakuševcu i da njegovi članovi osobno vide kakva je situacija, prije no što se naselje uredi za njihov dolazak te da ih u obilazak umjesto gradonačelnikovih ljudi vode mještani.   

Predsjednica Udruge za zaštitu okoliša Resnik Branka Genzić Horvat upozorila je da bi u tom zagrebačkom naselju izgradnjom centra za gospodarenje otpadom i spalionice mogao nastati još veći problem te da je to promašena investicija i koncept budući da se njime planira otvoriti još jedno smetlište.