Najveće svjetsko postrojenje za skladištenje energije pomoću komprimiranog zraka izgrađeno u Kini
- Zelena industrija - 17.01.2025.
Elektrana za pohranu energije na komprimirani zrak od 300 MW, koja koristi dvije podzemne slane pećine u središnjoj kineskoj provinciji Hubei, uspješno je povezana s mrežom u punom kapacitetu. Nakon završetka ova elektrana je postala najveći projekt ove vrste na svijetu.
Elektrana u gradu Yingcheng uspješno je prošlog četvrtka priključena na mrežu i počela raditi punim kapacitetom, označavajući službeni početak komercijalnih operacija.
Projekt “Energy Storage No. 1” koristi kaverne napuštenog rudnika soli, koje sežu do 600 metara dubine, kao svoje postrojenje za skladištenje zraka. To skladištu zraka daje volumen od gotovo 700.000 kubičnih metara, a elektrani omogućuje snagu do 300 MW i kapacitet skladištenja energije od 1.500 MWh. Učinkovitost sustava je oko 70 posto, a može skladištiti energiju osam sati i oslobađati je pet sati svaki dan, te proizvesti oko 500 GWh električne energije godišnje.
Prema operateru projekta China Energy Engineering Corp (CEEC), elektrana je postavila tri svjetska rekorda: u pogledu snage pojedinačne jedinice, kapaciteta skladištenja energije i učinkovitosti pretvorbe energije.
Projekt Yingcheng započeo je s izgradnjom u srpnju 2022. uz tehničku podršku Instituta za mehaniku stijena i tla Kineske akademije znanosti. Očekuje se da će njegov radni vijek biti 25 godina.
No u Kini je trenutno u izgradnji još jedan značajan projekt skladištenja komprimiranog zraka, projekt Jintan Salt Cavern u Changzhou, pokrajini Jiangsu. Krajem prosinca započela je izgradnja druge faze projekta koja uključuje dvije jedinice snage 350 MW, s ukupnim volumenom skladišta od 1,2 milijuna kubičnih metara. To će projekt Jintan učiniti vodećim svjetskim projektom na komprimirani zrak po kapacitetu proizvodnje električne energije iz jedne jedinice i ukupnom skladišnom kapacitetu. Naime, skladišni kapacitet elektrane omogućit će do 2,8 GWh električne energije po punom punjenju, uz procijenjenih 330 godišnjih ciklusa punjenja i pražnjenja.
Elektrane na komprimirani zrak se smatraju zrelom tehnologijom za duboku dekarbonizaciju i implementaciju na visokoj razini s tehnološkim komponentama koje su dokazane i koriste se u industriji desetljećima. Njegov princip rada sličan je principu reverzibilne hidroelektrane. Tijekom razdoblja niske potražnje za električnom energijom, električna energija se koristi za komprimiranje zraka i njegovo skladištenje u podzemnim slanim pećinama. Međutim, činjenica da se tehnologija oslanja na podzemne špilje, ona je geološki ovisna što je velika prepreka širokom globalnom prihvaćanju. Sa svojim bogatim resursima rudnika soli, Kina nudi značajan potencijal za implementaciju ovih elektrana.