NASA: Poplave i suše postaju sve češće, dulje i razornije

Nova analiza podataka koje je prikupio NASA-in satelit GRACE ukazuje na dramatičan porast intenziteta ekstremnih vremenskih pojava, posebice suša i poplava, tijekom posljednjih pet godina. U usporedbi s prosjekom iz razdoblja od 2003. do 2020., podaci iz prošle godine pokazuju čak dvostruko veću učestalost i snagu ovakvih događaja.

Istraživači priznaju da ovakav nagli porast nisu očekivali. Iako podaci još nisu prošli znanstvenu recenziju, tim NASA-inih znanstvenika i partnera sa Sveučilišta Maryland izražava zabrinutost da svijet možda već živi u stvarnosti koja je donedavno bila samo scenarij iz klimatskih modela.

“Ne možemo još potvrditi uzročno-posljedičnu vezu, jer bi za to trebali imati znatno duži vremenski niz,” objašnjava dr. Bailing Li iz NASA-inog laboratorija za hidrologiju. “No sve ukazuje da je globalno zagrijavanje glavni uzrok. Ekstremi se bilježe posvuda i to je zabrinjavajuće.”

Posljednjih godina ekstremne suše, razorne poplave, pa i ekstremne temperaturne oscilacije, postale su sve češće pojave u gotovo svim dijelovima svijeta. GRACE, satelit koji prati promjene u masi vode na Zemlji, omogućio je znanstvenicima da izračunaju intenzitet svake takve pojave kombinirajući tri parametra: površinu pogođenog područja, trajanje događaja i razinu vlažnosti ili suhoće.

Prvi dio NASA-ine analize objavljen je još 2023. u časopisu Nature Water, gdje su stručnjaci upozorili da će poremećaji u vodenom ciklusu biti među najopasnijim posljedicama klimatske krize. Nova verzija analize, objavljena na zahtjev Global Water Intelligencea iz Oxforda, potvrđuje da se uzlazni trend intenziteta i učestalosti vremenskih ekstrema ubrzava.