Lastovski kanal i Sj. Jadran proglašeni područjem važnim za očuvanje ptica na moru
- Aktualno - 18.06.2025.
Vladinim usvajanjem nove Uredbe o ekološkoj mreži početkom lipnja, Hrvatska je proširila ekološku mrežu Natura 2000 i na morsko područje, te su prvi put proglašena područja važna za očuvanje morskih ptica iz roda cjevonosnica - gregula i kaukala, priopćeno je u srijedu iz eko udruge Biom.
U mrežu uvrštena dva područja – Lastovski kanal i Sjeverni Jadran
Istraživanjem kretanja morskih ptica udruga Biom bavi se od 2016., a sudjeluje i u projektu LIFE Artina.
"Korištenjem znanstvene metodologije koju je razvio BirdLife, utvrdili smo područja važna za očuvanje ovih ugroženih vrsta ptica, te predložili proglašenje zaštite tih područja”, istaknuo je Dries Engelen, voditelj programa za očuvanje ptica u Udruzi Biom.
Pomoću sustavnih terenskih obilazaka i korištenjem GPS odašiljača postavljenih na ptice zbog njihova praćenja, u okviru projekta LIFE Artina kartirana su kretanja ptica i utvrđena područja na moru važna za njihovo očuvanje.
U projektu je Udruga Biom partnerski surađivala s Udrugom za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita i organizacijom BirdLife Malta, te Javnom ustanovom Park prirode Lastovsko otočje na čijem se području provodilo istraživanje,
Utvrđena područja na moru važna za očuvanje morskih ptica potvrdilo je i nadležno Ministarstvo te je Hrvatska dobila prva područja takve vrste u svom akvatoriju.
Uredbom su u mrežu uvrštena samo dva nova takva područja – Lastovski kanal i Sjeverni Jadran, dok tri druga nova područja, Korčulanski kanal, Hvarski kanal i Istočnomljetski kanal i proširenje dvaju postojećih, Lastovsko otočje i Pučinski otoci, nisu uvršteni u ekološku mrežu, dodaju iz Bioma.
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ta područja nije obuhvatilo iako su po znanstvenim kriterijima i ona ključna, uz obrazloženje da proglašenje tih područja zahtjeva dodatnu intenzivnu prethodnu komunikaciju s dionicima, navodi se u priopćenju.
“Nadamo se da će Hrvatska nastaviti ovim tempom, osobito kad je riječ o ispunjavanju obveze proglašenja 10 posto mora pod strogom zaštitom”, istaknula je voditeljica projekta LIFE Artina Zrinka Jakl iz udruge Sunce.
„Kao najznačajnije područje za opstanak ovih vrsta ptica u Hrvatskoj, iznimno smo zadovoljni rezultatima projektnih aktivnosti. Važnost njihovog očuvanja sada se pozicionirala i na karti zaštite prirode“, rekla je Bruna Đuković, voditeljica projekta LIFE Artina Javne ustanove Park prirode Lastovsko otočje.
Iz Bioma podsjećaju da je Hrvatski sabor ratificirao 6. lipnja Sporazum o svjetskim morima koji omogućuje stvaranje morskih zaštićenih područja, te naglašavaju da se morske ptice danas smatraju najugroženijom grupom ptica. Više od 30 posto njihovih vrsta ugroženo je na globalnoj razini prema kriterijima IUCN-a (International Union for Protection of Nature), te je gotovo pola njihovih populacija u opadanju.