Kisele kiše bi se mogle vratiti u SAD zbog Trumpovih poteza
- Aktualno - 31.03.2025.
SAD bi se mogao vratiti u eru otrovnih kiselih kiša, ekološkog problema za koji se smatralo da je riješen prije nekoliko desetljeća. To bi se moglo zbog povlačenja zaštita od onečišćenja koje provodi administracija Donalda Trumpa, upozorio je znanstvenik koji je otkrio postojanje kiselih kiša u Sjevernoj Americi.
Blitzkrieg koji je pokrenula Trumpova Agencija za zaštitu okoliša (EPA) s ukidanjem propisa o čistom zraku i vodi mogao bi vratiti SAD u vrijeme kada su gradovi rutinski bili obavijeni smogom i čak pomoći u vraćanju kisele kiše, tvrdi Geneu Likensu, čiji su eksperimenti pomogli identificirati kisele kiša 1960-ih.
Iako su drastična poboljšanja kvalitete zraka u Americi kisele kiše pretvorila u problem koji naizgled pripada prošlom dobu, Likens je rekao da bi se problem kiselih kiša mogao vratiti u SAD, ako se agresivno nastavi ukidati pravila koja ograničavaju otrovne emisije iz elektrana, automobila i kamiona
"Jako sam zabrinut da bi se to moglo dogoditi, sigurno nije nemoguće da bi se to moglo dogoditi", rekao je Likens, za Guardian. Likens je još uvijek uključen u dugoročni projekt praćenja kiselih kiša, koji traje sve od 1976. godine, ali je Trumpova administracija upravo prekinula financiranje ovog programa.
Još 1963. godine Likens je, kao mladi znanstvenik, uzorkovao kišnicu u eksperimentalnoj šumi Hubbard Brook u New Hampshireu i otkrio da je 100 puta kiselija od očekivanog.
Godine naknadnih studija koje su proveli Likens i drugi znanstvenici utvrdile su da se onečišćenje koje se širi iz elektrana na ugljen na američkom srednjem zapadu prenosi vjetrom, prvenstveno u istočni SAD i Kanadu. Sumporni dioksid i dušikovi oksidi u onečišćenju reagirali su s vodom i kisikom stvarajući sumpornu i dušičnu kiselinu, koja se spajala s vodom i padala na tlo kao kisela kiša .
Do 1980-ih godina prosječna kiša u SAD-u bila je 10 puta kiselija od normalne , s razornim utjecajem na okoliš. Jezera i potoci postali su previše kiseli da omoguće život riba i vodozemaca, hranjive tvari su nestale iz tla, a kiša je oštetila biljke, drveće, pa čak i zgrade.