Kina pustila u pogon najveći samostalni baterijski sustav na svijetu

Kina nastavlja dominirati globalnim tržištem energetskih rješenja, a novi projekt u regiji Xinjiang dokaz je kako zemlja ubrzano razvija infrastrukturu za skladištenje obnovljive energije. Radi se o najvećem samostalnom litij-željezo-fosfat (LFP) sustavu za pohranu energije u zemlji, s kapacitetom od čak 2 GWh u prvoj fazi.

Prva faza projekta Huadian Xinjiang Kashgar službeno je puštena u rad 19. srpnja. Instalirani kapacitet iznosi 500 MW / 2 GWh, a plan je u sljedećem koraku udvostručiti sustav na 1 GW / 4 GWh. Projekt se prostire na 119.000 četvornih metara, 41 kilometar istočno od grada Kašgara, a vrijednost ulaganja iznosi preračunato oko 190 milijuna eura.

Sustav uključuje 100 modularnih LFP baterijskih blokova, a posebnost je u primjeni inovativnog split pristupa. Polovica sustava radi s pretvaračima koji mogu stabilizirati mrežu (grid-forming), dok druga polovica koristi klasične mrežno vođene pretvarače (grid-following). To omogućuje veću fleksibilnost i sigurnost integracije u elektroenergetski sustav.

Projekt je razvila i vodi Huadian Xinjiang Company, podružnica jednog od pet najvećih državnih proizvođača električne energije u Kini, China Huadian Corporation. Za projektiranje i gradnju zadužen je Power China, a integracija u mrežu izvedena je pomoću 220 kV prijenosne veze prema 750 kV trafostanici Kashgar. Time je osigurano sigurno povezivanje sa širim energetskim sustavom i povećana otpornost mreže u regiji.

Ovaj projekt nije izoliran slučaj, već dio šire kineske strategije. U studenom 2024. pokrenuta je prva faza Xinhua Wushi projekta (500 MW / 2 GWh) s hibridnim sustavom LFP baterija i vanadij-redoks protočnih baterija, najvećom takvom instalacijom na svijetu. Paralelno, u Mongoliji se gradi gigantski sustav od 1 GW / 6 GWh, koji će biti izravno povezan s elektranama i služiti za balansiranje mreže.

Kina ne samo da predvodi u proizvodnji baterija, nego gradi i najveće sustave za pohranu električne energije na svijetu. Projekti poput ovog ključni su za stabilnost mreže i integraciju sve većeg udjela obnovljivih izvora.