Kako će umjetna inteligencija utjecati na potrošnju energije
- Zelena industrija - 07.03.2025.
Schneider Electric objavio je dva izvješća svog Instituta za istraživanje održivosti (SRI) koja prikazuju utjecaj umjetne inteligencije na održivost, posebno u korištenju energije. Prvo istraživanje, Artificial Intelligence and Electricity: A System Dynamics Approach, ispituje četiri moguća scenarija za potrošnju električne energije umjetne inteligencije tijekom sljedećeg desetljeća.
Uzimajući u obzir sve veću zabrinutost oko potrošnje energije umjetne inteligencije, Rémi Paccou, direktor Instituta za istraživanje održivosti Schneider Electrica, i prof. Fons Wijnhoven, izvandredni profesor na sveučilištu Twente (Nizozemska), izgradili su model dinamike sustava koji predviđa različite scenarije za električnu energiju umjetne inteligencije, ukazujući na napredak strategija i politike održivog razvoja umjetne inteligencije za ublažavanje utjecaja na okoliš.
Autori konstruiraju četiri scenarija razvoja umjetne inteligencije i njihovih povezanih učinaka na potrošnju električne energije. Ovi scenariji, koji nisu predviđanja, već alati za razumijevanje složenih čimbenika koji oblikuju našu budućnost, obuhvaćaju niz mogućnosti: od održivog razvoja umjetne inteligencije do granica rasta, uključujući radikalnije scenarije kao što je Obilje bez granica, pa čak i mogućnost energetskih kriza uzrokovanih umjetnom inteligencijom. Uz ove prognoze i analize, izvješće također sadrži preporuke za kreatore politike i donositelje odluka, pridonoseći promišljenom i odgovornom pristupu razvoju, usmjerenom na put koji uravnotežuje napredak i održivost.
Drugo izvješće, AI-Powered HVAC in Educational Buildings: A Net Digital Impact Use Case, također autora Rémi Paccoua i Gauthier Roussilhe, znanstvenog suradnika i doktoranda na RMIT-u, pokazuje kako AI-powered grijanje, ventilacija i klimatizacija (HVAC ) sustavi mogu poboljšati energetsku učinkovitost i očuvanje okoliša u zgradama. HVAC sustavi čine 35 – 65% ukupne potrošnje energije u zgradama. Studija je ispitivala više od 87 obrazovnih objekata u Stockholmu, Švedska, tijekom duljeg razdoblja u stvarnim uvjetima. Između 2019. i 2023. studija je uočila ukupno smanjenje emisije ugljika od 65 tCO2e/god., što je otprilike 60 puta više od stvarnog utjelovljenog ugljičnog otiska primijenjenog AI sustava.
Istraživanje otkriva mogućnosti za još veće smanjenje ugljika u okruženjima sa zahtjevnijim zahtjevima za grijanje, hlađenje ili klimatizaciju. Usporedna analiza između Stockholma i Bostona pokazala je da bi implementacija istog rješenja u Bostonu mogla dovesti do sedam puta većih ušteda emisija ugljika nego u Stockholmu.
Objavljivanje ovih izvješća poklapa se s IEA-inom Globalnom konferencijom o energiji i umjetnoj inteligenciji, na kojoj sudjeluje Schneider Electric. Ova konferencija okuplja stručnjake iz energetskog i tehnološkog sektora, vlade, civilnog društva i akademske zajednice kako bi raspravljali o potencijalnim utjecajima umjetne inteligencije na globalne energetske sustave i prilikama za iskorištavanje umjetne inteligencije za energetske i klimatske ciljeve. Izvršni direktor tvrtke Schneider Electric, Olivier Blum, i izvršni potpredsjednik odjela za podatkovne centre i mreže, Pankaj Sharma, sudjelovat će na okruglom stolu na visokoj razini kasnije danas.
“Objava naših izvješća dolazi u važnom trenutku, budući da IEA konferencija naglašava transformativnu moć umjetne inteligencije u energetskom sektoru. Kao tvrtka i kao istraživači, predani smo nastavku oblikovanja budućnosti energetskih i klimatskih rješenja”, izjavio je Vincent Petit, viši potpredsjednik za istraživanje klime i energetske tranzicije u Schneider Electricu.