Jesu li električni automobili najbolje rješenje za skladištenje energije?
- Zelena industrija - 28.03.2025.
Tehnologija “Vehicle to grid” (V2G), koja je sve češća u novim automobilima, i s pomoću koje je moguće da automobili iz svojih baterija opskrbljuju vanjske potrošače, mogla bi također osigurati električnim automobilima da se pune kada ima puno električne energije na raspolaganju, te da je ponovno vraćaju u mrežu terminala kada padne količina energije u njoj.
Povećanjem broja električnih automobila potrebe za skladištenjem energije mogle bi se zadovoljiti uz pomoć električnih automobila do 2030. u većini zemalja svijeta, prema izračunima znanstvenika Chengjian Xua sa Sveučilišta u Leidenu u Nizozemskoj.
Baterije automboila bi mogle ponuditi kapacitet od 32 do 62 teravata do 2050. godine, što je više od globalnih potreba za skladištenjem koje je procijenila Međunarodna agencija za obnovljivu energiju. Ovaj izračun uključuje i ponovnu upotrebu istrošenih baterija, koje se zbog određenog gubitka autonomije smatraju nedostatnima za automobile.
“Korištenje električnih automobila za skladištenje električne energije smanjilo bi potražnju za skladištenjem energije i klimatske posljedice povezane s proizvodnjom opreme za skladištenje”, rekao je Xu za AFP.
Ipak, znanstvenik računa na ograničeno sudjelovanje korisnika električnih automobila u ovakvom sustavu, budući da bi ti ciklusi mogli smanjiti vijek trajanja skupe baterije automobila. Ali ovo je sudjelovanje “ključno” i vlada može “odigrati važnu ulogu s poticajima”, naglasio je Xu, s plaćanjima za pojedince koji povezuju svoj automobil s mrežom i dijele svoju električnu energiju, ili obvezivanjem tvrtki da povezuju svoje vozne parkove na mrežu
Studija uključuje podatke s kineskog, europskog, američkog i indijskog tržišta te uzima u obzir faktore kao što su različite tehnologije baterija, prijeđene udaljenosti automobila ili prosječne temperature, koji utječu na trajanje baterije.
Nekoliko proizvođača kao što su Hyundai ili Renault već testiraju vozila opremljena V2G tehnolgijom u svojim elektroenergetskim mrežama, primjerice u Utrechtu.