Istraživanje: Vlažna tla mogu pojačati toplinske valove u osjetljivim regijama

Gotovo da ne prođe mjesec dana a da se negdje na našem planetu ne pojavi toplinski val. Ova produljena razdoblja intenzivnog toplinskog stresa postaju sve češća, predstavljajući ozbiljne prijetnje ljudskom zdravlju, ekonomskoj produktivnosti, životinjama i ekosustavima u svijetu koji postaje sve topliji – i vlažniji.

Jedan kritičan, ali često zanemaren otegotni faktor utjecaja toplinskih valova je vlažnost zraka. Visoka vlažnost ograničava sposobnost ljudskog tijela da se ohladi znojenjem, značajno povećavajući toplinski stres. To je posebno slučaj u već vrućim i vlažnim tropskim regijama jer se tamo fiziološki pragovi mogu češće prijeći. Ovaj problem pogoršava činjenica da su populacije u tim regijama posebno ranjive uz ograničene kapacitete za predviđanje toplinskih valova, slab pristup zdravstvenoj skrbi, pitkoj vodi i električnoj energiji. Unatoč tim rizicima, temeljni pokretači toplinskih valova ostaju slabo shvaćeni.

Kako bi se pozabavili ovim nedostatkom znanja, istraživači UKCEH-a dr. Guillaume Chagnaud, prof. Christopher Taylor i dr. Cornelia Klein, u suradnji s istraživačima Sveučilišta u Leedsu, koristili su simulaciju klimatskog modela visoke rezolucije na razini cijele Afrike kako bi proučili kako lokalizirane varijacije vlažnosti tla utječu na toplinske valove. Pokazali su da pod povoljnim atmosferskim uvjetima velikih razmjera, područja s neobično vlažnim tlom koja se protežu samo nekoliko desetaka kilometara u širinu, što odražava širinu tipične kiše, mogu lokalno pojačati toplinske valove za 0,5-0,6 stupnjeva Celzija.

Glavni autor dr. Guillaume Chagnaud rekao je: „Važno je da studija sugerira da ovaj mehanizam pojačavanja djeluje na mjestima diljem svijeta gdje je prvih stotinu metara atmosfere pod snažnim utjecajem stanja vlažnosti tla, regijama poput Sahela u Africi, sjeverozapadne Indije, sjeverne Australije i jugoistočnog dijela SAD-a koje su osjetljive na opasne toplinske valove.“  

„Naše istraživanje otvara obećavajući put istraživanju predviđanja toplinskih valova za takve regije u vremenima od nekoliko sati do jednog dana kombinirajući podatke meteoroloških modela s gotovo realnim satelitskim promatranjima stanja kopnene površine.“

Tekući i budući rad UKCEH-a u suradnji s nacionalnim meteorološkim službama u tropskim regijama (uključujući GMet u Gani, ANACIM u Senegalu i KMD) podržat će napore za podizanje svijesti i izgradnju kapaciteta – ključne korake prema ublažavanju negativnih posljedica toplinskih valova.