Istraživanje: Dekontaminacija na odlagalištima otpada dovodi do povećanja razina otrovnih kemikalija

Utvrđeno je da procesi namijenjeni dekontaminaciji štetnog tekućeg otpada na odlagalištima prije nego što on uđe u rijeke i kanalizaciju povećavaju razine nekih od najgorih otrovnih kemikalija, pokazalo je istraživanje.

Dobro je poznato da se odlagališta glavni izvor PFAS kemikalija  ili per- i polifluoroalkilnih tvari, ali nova studija pokazuje da postrojenja za obradu dizajnirana za dekontaminaciju tekućeg otpada mogu umjesto toga povećati razine zabranjenih PFAS-a kao što su PFOA i PFOS, u nekim slučajevima za čak 1335 posto.

PFAS su obitelj od oko 15 000 kemikalija koje se koriste u širokom rasponu potrošačkih proizvoda i industrijskih procesa. Trebaju im tisuće godina da se razgrade u okolišu, a za nekoliko njih koji su detaljno proučavane pokazalo se da su otrovne. Također PFOA i PFOS su povezani s rakom i drugim bolestima. Zagađenje PFAS-om je široko rasprostranjeno, pronađeno je u najudaljenijim dijelovima svijeta i smatra se da ga svaki građanin SAD-a ima u krvi.

Koristeći podatke iz istraživanja Agencije za okoliš o tekućem otpadu, odnosno takozvanim procjednim vodama na odlagalištima, dr. David Megson sa Sveučilišta Manchester Metropolitan, koji je koautor studije, otkrio je "da umjesto uklanjanja zabranjenih kemikalija PFOS i PFOA, postrojenja za obradu zapravo stvaraju štetne kemikalije koje vjerojatno nastaju iz transformacije drugih PFAS-a unutar 'kemijske juhe'”.

Studija je promatrala procjedne vode sa 17 bivših i operativnih odlagališta u Velikoj Britaniji, što je samo djelić ukupnog broja diljem zemlje.