HGK: Kroz inovacijski fond EU raspoloživo 4,6 milijarde eura projekte tvrtki
- Poticaji - 24.01.2025.
Hrvatska gospodarska komora (HGK), u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, Glavnom upravom za klimu Europske komisije te Europskom izvršnom agencijom za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA), organizirala je u četvrtak u Zagrebu Treći nacionalni info dan Inovacijskog fonda u Hrvatskoj, na kojem su tvrtkama pruženi praktični savjeti za izradu projektnih prijedloga za sufinanciranje iz tog fonda.
"Inovacijski fond jedan je od ključnih mehanizama EU za ostvarenje cilja klimatske neutralnosti do 2050. godine. U HGK nam je cilj motivirati i osnažiti hrvatske tvrtke za korištenje sredstava iz Inovacijskog fonda. Ključne teme ovih poziva, poput razvoja vodikovih tehnologija i povećanja energetske učinkovitosti, otvaraju vrata transformaciji našeg gospodarstva prema održivijem modelu", pojasnila je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac. Dodala je da Hrvatskoj to znači dodatnu podršku za postizanje cilja od 42,5 posto udjela obnovljivih izvora energije u bruto neposrednoj potrošnji do 2030. godine.
Dosad su u Hrvatskoj kroz taj fond financirani projekti usmjereni na smanjenje emisija u cementnoj i metalnoj industriji, kao i projekti usmjereni na povećanje udjela obnovljivih izvora energije, a realizacija tih projekata pridonosi smanjenju emisija stakleničkih plinova za nekoliko stotina tisuća tona godišnje, naveli su iz HGK.
"Inovacijski fond predstavlja jedan od ključnih instrumenata Europske unije za financiranje projekata koji doprinose zelenoj tranziciji, održivom razvoju i tehnološkim inovacijama. Čestitam našim poduzetnicima koji su u teškoj konkurenciji dobili podršku vrijednu 121 milijun eura iz Inovacijskog fonda za svoje projekte. Potičem i druge na prijavu i natjecanje s najboljima", poručila je ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.
Otvorena dva poziva za prijavu projekata
Na info danu u HGK rečeno je i da će inovacijski fond uložiti 4,6 milijardi eura iz Sustava trgovanja emisija EU u vrhunske europske projekte koji koriste tehnologije s nultom neto stopom emisije, baterije za električna vozila i proizvodnju obnovljivog vodika.
Trenutno su otvorena dva poziva, a rok za podnošenje ponuda na njih je 24. travnja.
Otvoren je tako poziv za tehnologije s nultom neto stopom emisije u vrijednosti od 2,4 milijarde eura, koji je namijenjen dekarbonizaciji različitih sektora, kao i projektima usmjerenima na proizvodnju komponenti za obnovljive izvore energije, skladištenje energije, toplinske pumpe i proizvodnju vodika. Ove je godine uveden i novi poziv, i to za proizvodnju baterijskih ćelija za električna vozila, s budžetom od jedne milijarde eura za projekte koji mogu proizvoditi inovativne baterijske ćelije za električna vozila ili u kojima se primjenjuju inovativne proizvodne tehnike, procesi i tehnologije.