Građani mijenjaju sustav: Kružna ekonomija u fokusu održivog razvoja Splita
- Aktualno - 13.12.2024.
Svaka prijava mijenja sustav – poruka je koju su organizatori i sudionici poslali s panela „Poslovni sektor za održivi Split“, održanog prošlog petka u Tehnološkom parku Split. Događaj u organizaciji udruge Sunce okupio je ključne aktere lokalne zajednice kako bi raspravili izazove i mogućnosti implementacije kružnog gospodarstva te održivog gospodarenja otpadom. Jedna od istaknutih tema bila je rad Zelenog telefona, besplatnog alata za prijavu okolišnih problema, koji godišnje zaprima više od 200 prijava. Prezentirajući novu brošuru, Maja Jurić iz udruge Sunce naglasila je važnost prevencije okolišnih problema i kontinuirane suradnje s građanima.
– Prevencija je ključna za održivost jer saniranje štete uvijek je teže i skuplje – poručila je Jurić.
'Splitu nedostaju kompostane, a Karepovac treba zakonodavnu podršku'
Panel diskusija dotaknula je problematiku gospodarenja otpadom. Ivica Karoglan iz Čistoće istaknuo je korištenje biostabilizatora za obradu otpada na Karepovcu, dok je Tea Kuzmičić Rosandić upozorila na izostanak najavljenih kompostana.
– Kompostane su nužne kako bi se smanjila količina otpada na odlagalištima. Što se čeka? – pitala je Kuzmičić Rosandić.
Dogradonačelnik Bojan Ivošević nadovezao se informacijom o navodnoj izgradnji kompostane u Kaštelima, za što Split i Čistoća nisu bili obaviješteni. Istovremeno je istaknuo kako trenutna cijena reciklaže i dalje predstavlja izazov za lokalnu upravu.
Inspirativan primjer dao je Mario Čulić, vlasnik restorana Makarun, koji u svom poslovanju primjenjuje zero waste principe i koristi vlastiti vrt za uzgoj povrća. No, ukazao je i na nedostatak održivih praksi kod dobavljača, istaknuvši važnost suradnje svih sektora.
Kritike su upućene organizatorima Adventa na Prokurativama zbog korištenja jednokratnih plastičnih čaša, unatoč ugovornoj zabrani. Udruga Sunce predložila je strože mjere poput kaznenih klauzula kako bi se osigurala odgovornost u budućim projektima.
Panel je zaključio kako recikliranje treba biti zadnji korak, dok bi prevencija i racionalno korištenje resursa trebali postati prioritet.
– Dokle god stvaramo otpad brže nego što ga možemo prenamijeniti, ostajemo zarobljeni u neodrživom sustavu – zaključila je Kuzmičić Rosandić.
Radionica održana u sklopu projekta AWASTER zaokružila je događaj, usmjerivši sudionike prema izradi akcijskog plana za implementaciju održivih praksi u poslovanju.