Genijalno ili ludo: Njemački gradonačelnik želi koristiti nuklearni otpad za grijanje
- Aktualno - 31.10.2024.
Proizvodnja električne energije u nuklearnim reaktorima u njemačkom mjestu Neckarwestheimu je završila 2023. godine. No Jörg Frauhammer, gradonačelnik susjedne općine Gemmrigheim, na čijem se teritoriju nalaze dijelovi objekta, došao je na vrlo zanimljivu ideju. “Trebali bismo provjeriti može li se otpadna toplina iz uskladištenog nuklearnog otpada koristiti za grijanje. To bi bila održiva uporaba, čak i naknadno zeleno pranje nuklearne energije.”, rekao je političar SPD-a za njemački magazin Focus.
Pozadina je akcijski plan za toplinu njemačke savezne države Baden-Württemberg. Taj plan poziva manje općine u zemlji da uspostave mrežu centralnog grijanja. Kad je Fraunhammer, procesni inženjer s doktoratom, tražio izvore topline za veliku dizalicu topline u svom području, pogled mu je neprestano padao na lokaciju elektrane. S njegove točke gledišta, najveći izvor topline u okrugu Gemmrigheim očito je privremeno skladište nuklearnog otpada. “Sada kada je jasno da će biti s nama još desetljećima, moramo ispitati takve opcije”, rekao je Fraunhammer.
Budući da procesi raspadanja u pohranjenim spremnicima za nuklearni otpad još uvijek stvaraju mnogo topline, ona se otpušta van preko rebara za hlađenje, poput radijatora. Prirodni propuh prenosi toplinu na otvoreno. Ono što se tamo stvara samo je djelić topline koju oslobađaju aktivne gorivne šipke u reaktoru.
"Prema tvrtki GNS, toplinska snaga kontejnera s oznakom V/19, tipa koji se uglavnom skladišti u Neckarwestheimu, iznosi najviše 39 kilovata. To odgovara toplinskim potrebama triju obiteljskih kuća. No s obzirom na to da je trenutno uskladišteno 99 spremnika, govorimo o toplinskoj snazi megavatima, rekao je Frauhammer. „Ne možemo to jednostavno ignorirati.“
Gradonačelnikove ideje još nisu naišle na otvorene uši kod operatera privremenog skladišta, tvrtke za privremeno skladištenje (BGZ) u federalnom vlasništvu. Teorijska mogućnost korištenja nije sporna. Istina je da visoko radioaktivni otpad u skladišnim kontejnerima stvara toplinu, rekla je glasnogovornica. “Međutim, temperature variraju i nastavljaju se smanjivati tijekom razdoblja skladištenja.” To nije stalni izvor topline. “Troškovi i koristi nisu u povoljnom odnosu”, rekla je glasnogovornica. Primarni cilj privremenog skladištenja ostaje sigurno skladištenje radioaktivnog otpada.
Prvi reaktor nuklearne elektrane Neckarwestheim pušten je u komercijalni rad 1976., a drugi reaktor je uslijedio 1989. godine. Bio je to posljednji izgrađeni nuklearni reaktor u Zapadnoj Njemačkoj. Gašenja reaktora su uslijedila 2011. i 2023. godine. Ukupno je tijekom korištenja proizvedeno 433.000 gigavat sati električne energije.