Generalni sekretar OPEC-a na klimatskom summitu: Nafta je dar od Boga

Glavni tajnik OPEC-a Haitham Al Ghais rekao je u srijedu na summitu o klimi COP29 u Bakuu da su sirova nafta i prirodni plin "Božji dar" te da bi se razgovori o globalnom zatopljenju trebali usredotočiti na smanjenje emisija, a ne na odabir izvora energije.

"Oni su doista dar od Boga", rekao je Al Ghais, veteran kuvajtskog naftnog direktora, o nafti i plinu u govoru na konferenciji. "Oni utječu na to kako proizvodimo, pakiramo i transportiramo hranu i kako provodimo medicinska istraživanja, proizvodnju i distribuciju medicinskih potrepština. Mogao bih nabrajati u nedogled."

Njegove su riječi slične onima koje je izgovorio predsjednik Azerbajdžana Ilhama Aliyeva, koji je iskoristio svoje uvodno obraćanje summitu prošlog tjedna kako bi uzvratio zapadnim kritičarima naftne i plinske industrije svoje zemlje. On je te resurse također opisao kao Božji dar.

Al Ghais je rekao da svjetske vlade, koje su se na summitu u Parizu 2015. složile ograničiti planetarno zagrijavanje na 1,5 stupnjeva Celzijusa iznad predindustrijskih razina, mogu slijediti svoje klimatske ciljeve bez izbjegavanja nafte. “Fokus Pariškog sporazuma je smanjenje emisija, a ne izbor izvora energije”, rekao je.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) istaknula je da se tehnologije poput hvatanja ugljika mogu uhvatiti u koštac s utjecajem izgaranja fosilnih goriva na klimu.

Mohamed Hamel, glavni tajnik Foruma zemalja izvoznica plina, grupe zemalja izvoznica plina, također je govorio na konferenciji u srijedu u znak podrške fosilnim gorivima.

"Kako svjetska populacija raste, gospodarstvo se širi i uvjeti života ljudi poboljšavaju, svijetu će trebati više prirodnog plina, a ne manje", rekao je. Dodao je kako se nada da će sporazum COP29 o međunarodnom financiranju klimatskih promjena omogućiti potporu projektima prirodnog plina kako bi se zemljama pomoglo u prijelazu s prljavijih goriva poput ugljena.

Znanstvenici za klimu kažu da će svijet vjerojatno prijeći prag od 1,5 stupnjeva Celzijusa, iznad kojeg bi moglo doći do katastrofalnih klimatskih utjecaja, početkom 2030-ih, ako ne i prije. Svijet je trenutačno na putu za zagrijavanje od čak 3,1 Celzija do kraja ovog stoljeća, prema UN-ovom izvješću o jazu u emisijama za 2024. godinu.